Menu

Anne Bebek Bakıcı Üçgeni

Bebek Bakıcısı ile İletişim

Artık minik bir adamınız, minik prensesiniz mi var? Keşke hep yanında olsanız, her anını doya doya yaşasanız hangi anne baba istemez ki? Hayat şartları bizi bazen sevdiğimiz en değer verdiğimiz varlığımızı başkasına emanet etmeye sürüklüyor. O küçük elleri emanet ederken bu kişi kim olursa olsun annenin babanın gözü hep arkasındadır. Gün boyunca bakıcı ile ilgili aklınıza birçok soru gelir; Çocuğum mutlu mu?, yemeğini yedi mi?, uyudu mu? bakıcı çocuğa kötü davranıyor mu? azarlıyor mu, sürekli ağlatıyor mu? TV izlettirme dediniz acaba TV açıp izliyor mu? gibi birçok soru kafanızda döner durur.

Bu sebeple bakıcınıza güvenmeniz çok önemlidir. Bakıcınız ile aranızda profesyonel  ve karşılıklı saygıya dayanan bir ilişki olmalıdır. Bakıcınız ile ilişkiniz sürekli pozitif olmalıdır. Sonuçta bu ilişki çocuğunuza yansıyacak bir durumdur. Bu sebeple bazı detaylara dikkat etmek gereklidir. Bakıcı ile konuşulması gereken bu detayları bilmemizde fayda var.

  • İşin Detayları Nedir?

Bakıcınız ile her şeyi detaylı bir şekilde konuşun ve bunları yazılı hale getirin.

  1. Çocuğa bakma harici hangi işleri yapacak, ev işi yapacak mı? yemek yapacak mı? Kısacası ondan ne beklediğinizi konuşun.
  2. Çalışma saatini
  3. Ücretinin ne kadar olduğunu
  4. Ne zaman ödeme yapacağınızı
  5. İkramiyeler,tatiller, ve fazla mesai ücreti hakkında bilgilendirme yapmalısınız.

 

  • Kurallarınız nedir?

Bakıcınız ile yetiştirme tarzınız hakkında konuşun bilsin. Ancak siz çocuğunuza hiç şeker vermiyorsunuz, bir baktınız bu konuşmadan sonra şeker vermiş, hemen bunu sorunmuş gibi düşünmeyin. Sizin zaten kurallarınız sayesinde çocuk hiç şeker yemiyor bir parça yemesinden birşey olmaz ve bunun sizin yetiştirme şeklinize etkisi olmaz.

  • Bakıcınızın Hayatı Olduğu Unutmayın.

Eğer geç kalacaksanız hemen arayıp haber verin ve her zaman dakik olmaya özen gösterin. Normalde tatil olan bir günde bakmasını istediniz ve kabul etmedi ise üzülmeyin, onunda ailesi ve hayatı olduğunu unutmayın. Tatil gününde çalışmayı kabul etti ise zaman yönünden kendisini sıkıştırmayın,kendini ayarlayıp gelebilmesi için fırsat tanıyın.

  • Empati Kurun ve Saygı Gösterin.

Konuşurken herhangi bir yetişkinle konuştuğunuz gibi konuşun. Çocuğunuzun yanında onun sözlerini düzeltmekten kaçının, çocuğunuzun üzerinde onunda bir otoritesinin olduğunu unutmayın. Tartışmanız gereken konuları özel olarak yapın.Eğer kültürel açıdan yada inanç yönünden sizden farklı ise çocuğun etkileneceğini düşünüp endişeye kapılmayın. Farklı kültürleri görmek çocuğunuzda farkındalık yaratacaktır.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir