Menu

3 Yaş İçin En Çok Okunan Kitaplar-1

Instagram’ın fenomen hesaplarından @aframlabuyurken hesabının sahibi Fatma Hanım’ın kızı Afra Begüm için okuduğu 3 Yaş kitaplarından seçtiği 10 çocuk kitabını sizler için hazırladık.

afra-begum

3 Yaş Çocuk için Seçmece En iyi kitaplar

1- Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan

Zamane Yavru Kurtları Bir Başka!
Akıllı mı akıllı yavru kurt, artık büyüdüğünü ve ormanda tek başına dolaşmaya çıkabileceğini düşünür. Ancak annesi onunla aynı fikirde değildir. Önce yavrusuna sorması gereken bazı sorular vardır. Yavru kurt, bütün soruları annesini şaşırtacak şekilde cevaplar. Üstelik gayet yaratıcıdır da…
Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın resimlediği Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan mizahi dili, hikâyeyi ele alışındaki tavrı ve bakış açısıyla çok güzel bir kitap olmasının yanı sıra, Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2009’da Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı ödülünü de alan, çok ama çok özel bir kitap

kim-korkar-kirmizi

2- Köpekler Bale Yapmaz

Benim köpeğim farklıdır. Diğer köpeklere benzemez. Onlar gibi davranmaz. Tuvaletten su içmez, terlikleri ısırmaz, kedileri kovalamaz.

köpekler-bale-yapmaz

3- Gergedanlar Krep Yemez

Annenin ve babanın seni çok sevdiklerini bilmene rağmen bazen söylediğin şeyleri dinlemediklerini hissettiğin oldu mu?
Begüm de annesi ve babasının onu dinlemediğini düşünürdü. Hatta bir gün akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söylediğinde ve uzaylıları gördüğünü anlattığında sadece kafalarını sallayıp ‘evet tatlım çok güzel’ yada ”bunu daha sonra konuşalım mı’ diyerek onu dinlememişlerdi.

gergedanlar-krep-yemez

4- Çikolataya Bayılırım-Ciltli

İlk Öyküler Dizisi

3 yaş ve üstü çocuklar için hazırladığımız bu dizi gerek resimleriyle gerekse metinleriyle hayatımızda iz bırakacak kitaplardan oluşuyor.

Çikolatayı ister sevin, ister sevmeyin bu kitaba bayılacaksınız. Kitabın anlatıcısına bazen gülecek bazen de hak vereceksiniz…

Sıcak resimleriyle, samimi anlatımıyla çikolataya farklı açılardan yaklaşan bu kitap ruhunuzu tatlandıracak.

Tüm bunların yanında kitabın sonunda çikolata üretimi, çikolata tüketimi ve kakao hakkındaki bilgileri de kitabın son sayfalarında bulabilirsiniz.Afiyet olsun…

cikolataya-bayilirim

5- Annemin Çantası

Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın muhteşem resimlerle hayat kazandırdığı Annemin Çantası, her zaman alay ya da merak konusu olan bir konuya açıklık getiriyor. Kadınların çantasında neler var neler? Böyle bir kitap, iki duyarlı kadının ortak ürünü olunca, ortaya müthiş bir sonuç çıkıyor. Aslolan çanta değil, çantalarında taşıdıkları “hayat”la kadınlar çünkü… Bir çocuğun gözünden kaleme alınan Annemin Çantası, yazar ile çizerin ortak kitapları Beyoğlu Macerası – Bilgi Avcıları Gizli Görevde ve Üç Kedi, Bir Dilek kitapları gibi, yine çok sevilecek.

annemin-cantasi

6- Kirpi ile Kestane

Küçük Kirpi ve Kestane’nin nasıl tanışıp arkadaş olduklarını anlatan bu kitapta ormanda yaşayan birçok hayvanla tanışacak, hepsini çok seveceksiniz.
Feridun Oral’ın usta fırçasından çıkan resimleriyle Kirpi ile Kestane 1992 yılında 5. Barselona Çocuk Kitapları İllüstrasyon Sergisi’ne, 1993 yılında Uluslararası Bratislava İllüstrasyon Bienali’ne seçildi.

kirpi-ile-kestane

7- Mor İnek

Her çocuğun doğumundan itibaren tüm temel haklarına sahip olduğu, şehir parklarında bale yapmayı öğrendiği, köşe başlarında satranç oynadığı dünyanın en ayrıcalıklı çocuklarının ülkesinde, Kübalı yazarlar ve çizerlerin kaleme aldığı çocuk kitapları Yazılama Çocuk serisi altında yayınlanmaya devam ediyor.

mor-inek

8- Anahtar

“‘Sakın ha, ben yokken kimseye kapıyı açayım demeyin!’ dedi anne üç oğluna, alışverişe çıkmadan önce… Ama döndüğünde bir baktı ki anahtarını unutmuş! Eh, çocuklara da açmayın dedi ya bir kere… Ne küçüğü ne ortancası ne de büyüğü¨, hiçbiri açmıyordu kapıyı iste!”

Üç afacan oğlan, annelerine ufak bir oyun oynamaya karar verir… Ardından Isabelle Flas, akıcı dili ve esprili diyaloglarıyla bu sevimli öyküyü anlatır; Annick Masson tablo güzelliğinde resimlerle süsler; böylece ortaya, ünlü “kurt ile yedi keçi yavrusu” masalına da gönderme yapan müthiş eğlenceli bir kitap çıkar.

anahtar

9- Utku’nun Kalemi

Bu nasıl bir kalem böyle?

Geldiği ormanı özleyen bir kalem düşünün… İşte bu, Utku’nun, geçmişini, geldiği ormanı çok özleyen kalemidir. Bir gün Utku, bir hayvanat bahçesi resmi yapmaya karar verir.

Tam zürafanın boynunu çizmeye başlamıştır ki birden kağıdının üstünde dallar belirir, birazdan da kocaman bir ağaç. Bu nasıl mümkün olabilir? Sonra bir fil çizmeye başlar, o da ne, filin hortumu ağaç dallarına dönüşür.
Anlaşılan, kalemi canı ne isterse onu çiziyordur.

Utku kalemine kulak verir, onun hikayesini dinler,
birlikte neler çizerler neler…
Filiz Özdem’in yazdığı bu güzel hikayeye
Ayşın Delibaş Eroğlu resimleriyle eşlik ediyor

utkunun-kalemi

10- Marmelat Ve Dört Mevsim

Bu kitabın konusu arkadaşlık…
Biten, yeni başlayan ve yeniden başlayan arkadaşlıklar hakkında…
Hayatta bazı şeyler değişir ama bu değişimler kötü olmak zorunda değildir…
marmelat-ile-dört-mevsim

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir