Menu

2 Yaş Çocuk için En çok okunan kitaplar – 2

Instagram’ın fenomen hesaplarından aframlabuyurken hesabının sahibi Fatma Hanım’ın kızı Afra Begüm’ için okuduğu 2 Yaş kitaplarından seçtiği 20 çocuk kitabını sizler için hazırladık.

2 Yaş Çocuk için Seçmece En iyi kitaplar

1- Küçük Cesur Penguen

Sevimli Hayvanlar Serisinden Küçük Cesur Penguen’i sizler için seçtik.

Küçük sevimli yavru hayvanlar ile kalplerde ki sevgi duygusunu ortaya çıkaran muhteşem bir koleksiyon.
Çocukların hayvanlara karşı sevgi bağını kurmalarına, çevreye ve bütün canlılara karşı daha duyarlı olmalarına yardımcı olacak bu seri ile çocuklarınız hem öğrenecek hemde çok eğlenecek.

Her bir kitabın kendine özgü hikayeleri ve eşsiz çizim ve resimleri ile çocuklarınız eğlenceli vakit geçirecektir.

kucuk-cesur-penguen

2- Hayır Hayır Bana Ne

“Selin küçük, şirin, ama bir o kadar da inatçı bir kızdır. Annesi ondan ne zaman bir şey istese hep hayır der. O kadar çok hayır der ki annesi bazen düşünür, küçük kızının içinde bir ‘hayır canavarı’ mı saklı diye… Acaba Selin annesine ‘hayır’ daha ne kadar diyecektir?”

Çocukların belli dönemlerde her şeye “hayır” dediklerine hepimiz şahit olmuşuzdur. Büyüme sürecinin doğal bir parçası olan bu dönemi son derece eğlenceli bir üslupla anlatan bu kitap, hem çocuklara hem de anne-babalara sabrın ve karşılıklı anlayışın önemini hatırlatıyor. Annick Masson’un birbirinden güzel resimleriyle sıcacık bir öykü sizleri bekliyor…

hayir-hayir-bana-ne

 

3-Bir Kabuğu Paylaşmak

Bak! Yengece bak! Kabuğu da yok!Yan yan koşuyor deniz kıyısında! 

Tek başına yaşayan küçük yengeç kendine parlak bir deniz kabuğu bulup içine taşınınca, onu mor bir kabarcığa benzeyen denizgülü ve hassas tüplü kurtla paylaşmak istemez. Kayalarla çevrili küçük su birikintisinde sen de Yengeç, Kabarcık ve Fırça’ya katıl; deniz, kabuklar ve arkadaşlıkla ilgili bu cıvıl cıvıl öyküde yerini al. Dizeler de en az resimler kadar göz alıcı!

bir-kabuğu-paylasmak

4- Yavru Köpek Çomar Kurbağa Çopar

Özellikle yüksek sesle okumak için yazılmış Tekerlemeli Öyküler dizisinde gürültücü dostlarımız Yavru Köpek Çomar ve Kurbağa Çopar ile buluşup eğlenceye katıl. Bak bakalım bu oyuncu ikili en çok nelerden hoşlanıyor, kulak ver bakalım nasıl sesler çıkarıyor?

yavru-kopek-comar

 

5- Kılkuyruk Popi :Uykusuz Her Gece

Minik Popi, annesi, babası ve altı kardeşiyle birlikte yaşar. Resim yapmayı ve oyun oynamayı çok sever. Geceleri kardeşleri yattıktan sonra ayı ve parlayan yıldızları seyretmeye ise bayılır. Onlarla hayalinde resimler yapar. Yıldızlardan resim yapmak güzeldir ama ya geç yatmak?

Her sabah olduğu gibi yine geç uyanmıştır bizim afacan Popi. Evde yalnız olduğunu fark edince, kardeşlerini aramak için dışarı çıkar. Kendisini bekleyen maceradan habersizdir.

Uykusuz Her Gece, bir çocuğun yaşadıklarından deneyim edinme sürecini neşeli bir öykü içinde anlatıyor.

kılkuyruk-popi

 

6- Annemin Çantası

Sara Şahinkanat’ın yazdığı, Ayşe İnan Alican’ın muhteşem resimlerle hayat kazandırdığı Annemin Çantası, her zaman alay ya da merak konusu olan bir konuya açıklık getiriyor. Kadınların çantasında neler var neler? Böyle bir kitap, iki duyarlı kadının ortak ürünü olunca, ortaya müthiş bir sonuç çıkıyor. Aslolan çanta değil, çantalarında taşıdıkları “hayat”la kadınlar çünkü… Bir çocuğun gözünden kaleme alınan Annemin Çantası, yazar ile çizerin ortak kitapları Beyoğlu Macerası – Bilgi Avcıları Gizli Görevde ve Üç Kedi, Bir Dilek kitapları gibi, yine çok sevilecek.

annemin-cantası

7- Çok Çok Büyük Bir Dinazor

Kocaman dinazor paylaşmayı öğrendiğinde çok çok iyi iki arkadaş edinir.

cok-cok-buyuk-bir-dinozor

 

8- Keçi ile Eşek :Çilekli Gözlük

Keçi, pazara gitmeyi teklif ettiğinde, Eşek işlerin karışacağını anlar. Ne alacağını bilsin diye Keçiye bir liste yazar. Fakat pazar çok göz kamaştırıcıdır ve Keçi de birçok sevimli şey görür. Keçinin sepetine atıp eve getirdiği onca sürprizi gören Eşek ne yapacak? Kim bilir?

 

keci-ile-esek

9- Mızmız Mırnav 1 : Okulda İlk Gün

Mızmız Mırnav serisinin birinci kitabı Okulda İlk Gün, okula yeni başlayacak çocukları korkup kaçmamaları için yüreklendirirken, okulun cazip yönlerini ön plana çıkararak keyifli bir atmosfer çizmeyi de ihmal etmiyor. Çocuklar, sevimli mi sevimli bir kedicik olan Mızmız Mırnav ve arkadaşlarının maceralarını okumaya doyamayacaklar!

 

okulda-ılk-gun

10- Kırmızı Yastık

Mızmız Mırnav serisinin ikinci kitabı Kırmızı Yastık, okula yeni başlayan çocukları yanından hiç ayırmadıkları eşyalarını okula götürmemeleri konusunda uyarırken, okulun dolu dolu zaman geçirmek için son derece iyi bir yer olduğunu gözler önüne seren keyifli bir atmosfer çizmeyi de ihmal etmiyor.Çocuklar, sevimli mi sevimli bir kedicik olan Mızmız Mırnav ve arkadaşlarının maceralarını okumaya doyamayacaklar!

 

kırmızı-yastık

11- On Çocuklu Bir Baba: Komik Kahramanlar Serisi

ON ÇOCUKLU BİR BABA her sabah 10 kahvaltı hazırlar, 10 çocuğu giydirir, her akşam 1 masal anlatır, 10 öpücük verirdi. Bir gün, öyle yorulmuş olacak ki, bir gemi yaptı ve tek başına denize açıldı. Tam 10 gün uyudu. Sonra kalktı, 10 kişilik kahvaltı hazırladı… Ama… Hemen dümen kırdı. 10 çocuğunu kıyıdan aldı, hep birlikte yolculuğa çıktılar…

 

on-cocuklu-bır-baba

12- Dişi Ağrıyan Tavuk : Komik Kahramanlar Serisi

DİŞİ AĞRIYAN TAVUK bir gün dişçiye gitmeye karar verir. Ama ya yavrularını nereye bırakacak? Yavrularından biri, yumurtadan çıkıveren bir timsahtır. Hem de şeker yemeye bayılan bir timsah!

 

dısı-agrıyan-tavuk

13- Meyveleri Kim Yemiş?

Ödüllü yazar-çizer Feridun Oral’ın büyüleyici dünyası, çocuk rüyalarıyla yarışıyor; küçüklerin hayallerine hayaller katıyor. Dutların peşindeki küçük balıklar, ahududu çalısındaki arılar, yağmurdan kaçan sevimli maymun, kurbağanın gondolundaki yusufçuk, limon ağacındaki tombul filler, portakalı fazla kaçırıp tombul bir dolunaya dönüşen Ay, beyaz sakalını kuşlara yuva yapan yaşlı adam.

 

meyveleri-kim-yemis

14- Gürültücü Güven

Kitap kurdu İpek ve onun gürültücü kardeşi Güven’in maceraları başlıyor!
Güven ve İpek, yabani hayvanları görmek için tüm gün ormanda dolaşırlar ama Güven tek bir tanesiyle bile karşılaşamaz; çünkü bu çocuk bağırmadan bir saniye bile duramaz!
Bu kitabı özellikle yerinde duramayan ve gürültü yapmayı çok seven çocuklara tavsiye ediyoruz. Gürültücü Güven’i okuyan çocuklar, yabani hayvanlar ve gececi hayvanların neler olduğunu ve bunları gözlemlemek için neler yapmaları gerektiğini keşfedecekler. Angie Morgan’ın yalın ve neşeli çizimlerindeki ayrıntılar sayesinde de hikâyeyi tekrar tekrar okumak isteyecekler.

 

gurultucu-guven

15- Mutlu Su Aygırı

Bir zamanlar, suaygırı olduğu için hiç mutlu olmayan küçük bir suaygırı varmış.
“Suaygırı olmak istemiyorum. Yo! Yo! Yo!
Zebra ya da bufalo lo lo lo,
Ağaçta şarkı söyleyen maymuuun
Suaygırı yerine maymuuun olsaaam…”

Küçük Suaygırıyla birlikte şarkı söyleyip, tropik ormanlardaki macerasına katılmaya ne dersin?…

 

mutlu-su-aygırı

16- Tavuklar Karanlıkta Göremez

Merak havuç aşçılık ve farklı olmaya cesaret edebilen bir tavuk hakkında heyecan verici bir masal.

 

tavuklar-karanlıkta-goremez

17- Ay’ı Kim Çaldı

Berk, geceleri gökyüzünü pırıl pırıl aydınlatan Ay’a hayrandır. Ay’a bakarak uykuya dalarken güzel hayaller kurar. En büyük hayali de astronot olmaktır. Ama bir gece, bir de bakar ki, gökyüzü bomboş, Ay’ın yerinde yeller esiyor. Büyük bir üzüntüye kapılan Berk, Ay’ı birilerinin çaldığını düşünüp aramaya koyulur.
Ay’ı Kim Çaldı? Helen Stratton-Would’un ilk kitabı. 1972 doğumlu Stratton-Would, Fransızca ve Rusça Uygulamalı Dilbilim bölümünden mezun oldu. Oğlu aynı zamanda kitabın da baş karakteri. 1981 doğumlu illüstratör Vlad Gerasimov ise eğitimini ekonomi alanında yapmış olsa da, çocuk kitapları resimliyor..

 

ayı-kım-caldı

18- Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum

Birini çok sevdiğinizde, duygularınızın ne kadar güçlü olduğunu ona anlatmanın yolunu bulmak istersiniz.Küçük Tavşan ve Büyük Tavşan’ın keşfettiği gibi sevgi kolaylıkla ölçülebilecek bir şey değildir.

 

bıl-bakalım-senı-ne-kadar-sevıyorum

19- Minik Ayı Vadu : Annem Beni Seviyor mu?

“Minik Ayı Vadu, Annem Beni Seviyor mu? ” anne sevgisinin koşulsuzluğuna dair sımsıcak bir anlatı. Her çocuğun aklında “Annem beni hep sevecek mi? Yaramazlık yapsam da sever mi? ” soruları vardır. Bu sorulara sevimli yanıtlar vermiş yazarımız.

 

mınık-ayı-vadu-annem-benı-sevıyor-mu

20- İki Utangaç Panda

Panda yan komşu Pandora ile oynamak istiyor ama söylemeye çok utanıyor. Pandora ‘Merhaba Panda’ demek istiyor ama o da çok utangaç. Bu iki panda nasıl olacak da tanışıp konuşacaklar ? Ödüllü İllustrator Suzan Varley’den utangaçlığı aşmanın yolunu gösteren muhteşem ve cana yakın bir hikaye.

ıkı-utangac-panda

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir