Menu

2 Yaş Çocuk için En çok Okunan Kitaplar – 1

Instagram’ın fenomen hesaplarından aframlabuyurken hesabının sahibi Fatma Hanım’ın kızı Afra Begüm’ için okuduğu 2 Yaş kitaplarından seçtiği 15 çocuk kitabını sizler için hazırladık.

2 Yaş Çocuk için Seçmece En iyi kitaplar

1- Dalgın Koyun

“Çiftlikte bir koyun, hep gecikir, hep kaybolur. Üstelik çok dalgın! Acaba büyük bir sorunu olan küçük bir tavuğa yardım edebilecek mi?”

Dalgin-Koyun

2- Elma Seven Keçi

“Bir fırtına sonrası bahçedeki meyve ağaçları yıkılır. Ama sonra yeni fidanlar çıkar. Üstelik de çevreci bir küçük keçi sayesinde!”

 

Elma-Seven-Keci

3- Pasaklı Kaz

“Bir gece ay ışığı altında, Kurnaz mı kurnaz bir tilki! Kazlardan ne istiyor olabilir? Tilki butun kazları kovalıyor, Tabii biri hariç. Acaba onun sırrı ne?”

Pasakli-Kaz

4- Ah Tonton

“Bayan Gıdak, sınıfa yeni bir hayvanın geleceğini söylediğinde herkes çok heyecanlanır. Ama Tonton -büyük tüylü korkunç ayı- adımlarını attığında herkes çığlık atar! Tabii, Tonton’un niyeti korkunç olmak değildir. Sadece arkadaş edinmek istemektedir… Ve Tonton’a yardım edecek bir olay olur.”

 

Ah-Tonton

5- Mavi Tavuk

“Tavuk sadece yardım etmek istiyor.
Ama diğer hayvanlar, mavi boya dolu kutuyu deviren tavuğun hiç de yardımsever olduğunu
düşünmüyorlar. Tavuk çabaladıkça herşey daha da kötüye gidiyor. Her yer maviye bulandı! Zavallı
tavuk! Mavi boyayı çıkarabilecek mi?
Mavi Tavuk; Deborah Freedman’ın renkler ve perspektifle oynayarak ve az metin kullanarak
hazırladığı, sınırlar içinde kalmayı reddeden, keyifli bir çocuk kitabı.”

Mavi-Tavuk

6- Aferin Küçük Ayı!

“Bir zamanlar iki ayı varmış: Büyük Ayı ve Küçük Ayı. Bir gün, Küçük Ayı’nın canı ormanda keşfe çıkmak istemiş. “Gel, Büyük Ayı!” demiş.
Kayalıkları, ağaçları, dereyi kendi başına keşfetmenin coşkusunu yaşayan Küçük Ayı ile, endişesini gizlemeye çalışarak ona eşlik eden Büyük Ayı’nın, çoğu büyüğe tanıdık gelecek öyküsü…”

 

Aferin-Kucuk-Ayi

7- Uyuyamıyor musun Küçük Ayı?

“Küçük Ayı bir türlü uyuyamıyor. Karanlıktan korkuyor! Büyük Ayı ona önce minnacık, sonra daha büyük ve en sonunda kocaman bir fener getiriyor ama dünyanın tüm fenerleri bile mağaranın dışındaki geceyi aydınlatmaya yetmez ki! Neyse ki Büyük Ayı’nın aklına çok iyi bir fikir geliyor. Küçük Ayı’yı patisinden tutup dışarıya çıkarıyor…
Küçük Ayı, Büyük Ayı dizisi, çağımızın en önemli çocuk yazarları arasında sayılan Andersen ödüllü Martin Waddell’in en sevilen yapıtı. Barbara Firth’ün sıcacık resimleriyle hayat bulan bu dizide Küçük Ayı, Büyük Ayı’nın sevgisinden ve ilgisinden aldığı güvenle, çocukluğun tadını çıkararak yavaş yavaş büyüyor.

Uyuyamıyor musun Küçük Ayı’nın aldığı ödüller arasında, Smarties Ödülü ve Kate Greenaway Madalyası bulunuyor.”

 

Uyuyamiyormusun-Kucuk-Ayi

8- Köpük ile Pıtır

“Köpük’ün Pıtır adında küçük bir kız kardeşi vardı. Pıtır çok sevimli, ama biraz yaramazdı. Bam! diye minik kar kulübesinin üzerine atlardı. Foşur! diye suya dalardı. Bu yaramazlıklardan bıkan Köpük bazen, ‘Keşke Pıtır başka yerde oynasa,’ diye düşünürdü.
Günlerden bir gün, iki kardeş kar fırtınasına yakalandılar. Acaba Köpük kardeşini fırtınadan kurtarıp, ne kadar harika bir ağabey olduğunu kanıtlayabilecek mi?”

 

Kopuk-ile-Pitir

9- Fotoğrafçı Baykuş

“Minik Tavşan bu hikâyesinde dostu Baykuş’un çektiği fotoğraflarla küçük dostlarını Dünya turuna çıkarıyor. Renklerin ihtişamını, güzelliğini renk renk manzaralarla, çok uzaklara götürerek gösteriyor.

Serinin bu kitabı klasik, renk öğreten kavram kitaplarından çok farklı. Güzel duygular uyandıracak sıcacık resimler içeriyor. Renk öğretimini sanatla buluşturuyor.

Yemyeşil ormanlar, pembeye boyanmış buzullar, mor çiçekler, kahverengi dağlar, masmavi denizler Baykuş’un fotoğraf karelerin görsel zenginlik katıyor.

Çocuklarımıza renklerin gizemini fark ettirmenin en güzel yollarından biri bu hikâyeden geçiyor. Bu hikâyede renkler derinleşiyor, devleşiyor. Parıltılar yağdırırken minik kalplere dokunuyor.”

 

Fotografci-baykus

10 – Şuşu ve Üçtekeri

“Yıldıray Karakiya’nın yazdığı ve Başak Günaçan’ın resimlediği kitabımızda, afacan ve sevimli başrol oyuncumuz Şuşu’nun ilk macerasını okuyacaksınız.
Hikâyemiz Şuşu’nun doğum gününde onun odasında başlayıp yine orada sonlanıyor. Bizler Şuşu’nun bu özel gününe konuk oluyor ve onun sevincini paylaşıyoruz. Şuşu neden bu kadar sevinçli? Gelin bunu eğlenceli hikâyemiz ve resimlerimizde gezinirken keşfedelim.

Redhouse Kidz’in sizler için özenle hazırladığı Şuşu ve Üçtekeri, içinde bulunduğumuz teknoloji çağında, bizleri bildik ama belki de uzun zamandır karşılaşmadığımız bir hikâyeye davet ediyor. 4-6 yaş arası çocukların zevkle takip edeceğini düşündüğümüz Şuşu’nun maceralarının herkes tarafından çok sevileceğine inanıyoruz.

 

Susu-ve-uctekeri

11- Şuşu, Can ve Dörtteker

“Üçtekerinden ayrılamayan ve yerinde durmak bilmeyen kahramanımız Şuşu’nun maceraları serinin ikinci kitabı ile devam ediyor.

Şuşu yine bir sabah uyanır ve evin içinde fişek gibi dolaşırken amcası onu parka götürmeye karar verir. Şuşu parkta hiç hızını kesmeden dolaşırken, Can ve onun dörttekeriyle karşılaşır. Serinin devam kitabında Şuşu ve Can’ın başından geçen olayları öğreniyoruz.
Engelli bir çocuk olan Can ile tanışan Şuşu hayatında ilk defa tekerlekli bir sandalye görür ve bunu tanımaya çalışır. Böylece bu hikâye ile Şuşu gibi hayatında hiç tekerlekli sandalye görmemiş çocukların engelli bireyleri tanıyıp onların da yaramazlık yapan, oyun oynamayı seven, sıradan bireyler olduğunu fark etmesini amaçlıyoruz. Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği’nin de destekleri ile hazırladığımız bu kitap sayesinde, küçük yaştaki çocukların bu konudaki algıları gelişebilir.

Başak Günaçan’ın rengârenk park resimlerindeki ayrıntılara da bakmayı ihmal etmeyin. Her bir ağacın ya da çalılığın arkasından bir sürpriz çıkabilir!
Şuşu ile macera, kaldığı yerden fişek gibi devam ediyor…”

 

Susu-can-ve-dortteker

12- Tombik Ayının Dişi Sallanıyor

“Güneşli bir ilkbahar sabahı, Tombik Ayı ve arkadaşları… Lezzetli kurabiyeler eşliğinde, sohbet ediyorlardı neşeyle… Hapur hupur yerken kurabiyeleri, Tombik Ayı tuhaf bir şey hissetti… Dişi yerinden oynuyordu sanki!”

 

Tombik-Ayinin-Disi-Sallaniyor

13- Aç Tırtıl

“1969 yılında ilk kez yayımlandığından beri pek çok ödül alan Aç Tırtıl çocukların sevgilisi olmaya devam ediyor.

Büyük boyutu, Eric Carle’ın capcanlı resimleri ve sade diliyle bu kitap özellikle okul öncesi çocuklarına eğlenceli okuma deneyimi yaşatarak kitap sevgisi kazandırmaya yardımcı oluyor…

Aç Tırtıl pazartesi günleri 1 elma, salıları 2 kocaman armut, çarşambaları 3 erik, perşembeleri 4 çilek, cumaları 5 portakal tadında…
Cumartesileri ise birbirinden leziz 10 farklı yiyeceğe bedel.
Pazarları mı?
Pazarları güzel bir kitap okumanın tarif edilmez
mutluluğudur Aç Tırtıl.”

 

Ac-Tirtil

14- Sevgi Canavarı ve Son Çikolata

“Sevgi Canavarı ve Son Çikolata

Kapısının önünde gizemli bir kutu çikolata bulan Sevgi Canavarı kendisini gerçekten de çok şanslı hissediyor…
Ama hayatta hiçbir şey o kadar da kolay değil ne yazık ki…
Acaba Sevgi Canavarı çikolataları arkadaşlarıyla mı paylaşsa yoksa tümünü kendine mi ayırsa?

Zor seçimlerle karşı karşıya kalan ve doğruyu tercih edenlerin yaşayacağı mutluluğu anlatan, çikolata kadar tatlı bir hikâye.”

 

Sevgi-Canavari-ve-cikolata

15- Gece Maymunu Gündüz Maymunu

“Gece Maymunu ve Gündüz Maymunu’nun dünyaları birbirinden öylesine farklı ki… âdeta gece ve gündüz gibiler !

Ancak birbirinden siyahla beyaz kadar farklı dünyalarını birbirinden öğrenirken, Gece Maymunu ve Gündüz Maymunu arkadaşlığı da öğrenecek…

“Küçük çocukların geceyle ilgili endişelerini gidermenin daha akıllıca bir yolu olabilir mi?” – Evening Standartde okumak

“Yatma zamanı geldiğinde okumak için ideal…” 

gece-maymunu-gunduz-maymunu

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir