Menu

Yenidoğan Bebek Rehberi

Sevgili Anneler,

Uzunca bir yolculuğun ardından sonra anne karnındaki serüvenini tamamlamış bebeğiniz dünyaya gözlerini açıp hızlıca dünyamıza adapte olmaya başlarken sizler ona en iyi şekilde bakabilmenin ve davranabilmenin arayışları içerisine girersiniz.

Literatürde doğumdan sonraki ilk 28 günlük süre içerisinde bebeğiniz yenidoğan olarak isimlendirilmektedir. Yenidoğan bebeklerin diğer bebeklere göre beslenmeleri, bakımları ve hijyenlerine dair bir çok şeyi diğer bebeklere göre farklılık göstermektedir.

Bebekler doğumları itibari ile diğer bebeklerden farklıdır, kimi çok ağlar, kimi az ağlar, kimi çok sakindir kimi çok huysuzdur. Durum böyleyken ailelerde ister istemez bir çok soru işareti oluşuyor. Bu duruma mutlulukla heyecan birbirine karışıyor denilebilir.

Bebeğim ne kadar kilo alırsa normaldir?

İlk üç ay içerisinde iyi beslenen bebekler her ay ortalama 800 ile 1000 gram arasında kilo alırlar

Bebeğime ek gıda vermeli miyim? Nasıl anlarım?

Bebeğinizin kilo alış hızı çok yavaş, Annenin emziremeyecek olması durumunda doktorunuza danışılarak mama takviyesi yapılabilir. Bebeğiniz emiyor ve her şey yolundaysa ilk altı ay sadece anne sütü ile besliyoruz.

Emzirme sıklığımız ne kadar olmalı?

Doğumdan sonraki ilk iki gün sık sık emzirmeniz sütünüzün artması için önemli bir etkendir. Üçüncü gün itibari ile İki veya Üç saat aralıklarla emzirmeniz normaldir. Zamanla bebeğinizle bir rutin oluşturmaya başladığınızda bu süre yavaş yavaş uzamaya başlayacaktır.

Bebeğime ne zaman hangi aşıları yaptırmam gerekiyor?

 

Bebek ve Çocuk Aşı takvimi

Yenidoğan bebekler neden sık sık ağlarlar?

Bebekler genellikle acıktıkları, uykuları geldiği, gazları oldukları ve altları ıslak olduğu zamanlarda ağlarlar. Bu dönemde bebeğinizi sakinleştirmek için ten teması önemlidir. Size temas ettirdikten sonra yumuşak bir ses tonu ile bebeğinizi sakinleştirmek için konuşabilirsiniz.

İstatistiklere göre yenidoğan bebekler günde ortalama 2 saat ağlarlar.

Bebekler günlük ne kadar uyumalı?

Yenidoğan bebekler günde ortalama 14-18 saat uyumaları normaldir. Bebeğiniz uyurken sevmek veya başka bir neden ile uyandırılmasına özen göstermelisiniz. Bu dönemde uyku çok kritiktir. Bebeğiniz uyurken emzirebilirsiniz.
gaz yapan yiyecekler, emziren anne beslenmesi, anne beslenmesi, beslenme listesi, sağlıklı beslenme, anne beslenmesi

Gaz olduğu zaman neler yapabiliriz?

Bebeğinizde gaz olduğu zaman uygulayabileceğiniz bazı yöntemlere bakabilirsiniz?

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir