Menu

Sünnet hakkında bilinmesi gerekenler

Sünnet deneyimli uzman kişiler tarafından steril hastane veya ameliyathane ortamlarında yapılır. Mahalle sünnetçilerini evinize davet ederken bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Ne zaman sünnet yapılmalı? Sünnet yaşı kaçtır?

İdeal sünnet yaşı  0 ile 2 yaş arası olarak kabul edilir. Ancak tıbbi zorunluluk gerektiren durumlarda yaşa ve zamana bakılmaz. Bu aşamada doktorunuzun tavsiyesi sizin için en önemli kriterdir.

Sünnet Nasıl Yapılır?

2-4 yaş arası çocukların sünnet operasyonları için lokal anestesi yöntemi pek önerilmemetedir. Lokal anestezi ile yapılan çocuklarda pipisinden bir parçayı kaybettiği için psikolojik etkileri olabilir. Bu dönemlerde bebekler burunlarındaki sümüğün bile vücutlarından alınmasına üzülürler.

Doktorlar bu durumu önlemek için ya sünnet yaşını 6 yaşına bırakıyorlar yada daha az riskli olan sedasyon  hafif anestezi yöntemini öneriyorlar.

Acil sünnet durumları

  • Sünnet derisi iltihaplanmaları
  • İşeme zorluğu ve sünnet derisinde balonlaşma
  • Sık tekrar eden idrar yolu iltihapları
  • İdrar yolu hastalıkları

Sünnet kararı alırken çocuğunuz ile konuşun

Sünnet, çocuklar için hassas bir konudur. Bu nedenle anne ve babalar olarak çocuklarınız için bu kararı alırken çok dikkat edilmesi gerekir. Çocukların bu konuda çevre ve arkadaşları tarafından yanlış bilgilendirilmesine fırsat verilmeden konu anlayacağı basitlikte anlatılmalı, konuşma ile sünnet arasındaki süre de kısa tutulmalıdır.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir