Menu

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir

Kardeş kıskançlığı nasıl önlenebilir, nelere dikkat edilmesi gerekir?

Çocuğunuzun kıskanç davranışlar sergilemesi rol yaptığını gösterir. Örneğin yeni bir kardeş geldiğinde, çocuk artık sizin hayatınızda kendisinin önemli olmadığını hissedebilir. Sizi ve eşinizi yeni bebeğe birbiri ardına ilgi gösterirken gördüğünde , kendisini terk edilmiş hisseder ve kardeş kıskançlığı dediğimiz olay ortaya çıkmaya başlar. Çocuğunuz kıskançlık gösterdiğinde ,ilk tepkiniz, onu rahatlatmak ve onun duygularını anladığınızı göstermek olmalıdır.

Eğer çocuğunuzun kıskançlığı zarar verici boyutta ise,ona bu şekilde davranmasının kabul edilemez olduğunu anlaması konusunda yardımcı olmalısınız. Eğer çocuğunuz kardeşine akrabaların yeni aldığı hediyeleri kıskandığı için oyuncaklarını fırlatırsa ona kardeşine hediye geldiğinde kendini terk edilmiş hissettiğini anladığınızı ama eşyalara vurmaması ve atmaması gerektiğini söyleyin.

Bu ona kıskançlığı bırakması konusunda ısrar etmekten çok daha etkili olacaktır. Hala, duygularını anlamak her zaman kıskançlığın kaybolmasına neden olmaz. Çocuğunuza verebilecek yeteri kadar sevginiz olduğunu anlatmak, onun bu durumu anlaması için oldukça somut bir anlam taşır. Ayrıca ona hala özel ve önemli olduğunu, her gün onunla özel vakit geçirerek gösterin.

Eğer kıskançlığı yeni bir kardeşten kaynaklanıyorsa, ona küçük sorumluluklar vermek böylece bebeğin hayatında önemli bir parça olduğunu hissetmesini sağlamak iyi bir fikirdir.

Kıskanmanın önüne geçmek için sorumluluk verin

Çocuklar kıskançlık hissettiklerinde bu genellikle alışkın oldukları değeri hissetmemelerinden kaynaklanır. Çocuğunuzdan bebeğin kıyafetlerini çıkartmasını ya da bebeği yıkarken,bezini değiştirirken, size yardım etmesini isterseniz bu kendini önemli ve daha az kendini her şeyin dışında hissetmesine neden olur. Yani bebekle ilgili her olaya çocuğu dahil edin. Ancak istemiyorsa çocuğunuza bu sorumluluklara bağlanması konusunda ısrar etmeyin..

2 yaşında ki çocuğa bebekle ilgili bir sorumluluk verdiğinizde şarkı söylemek, bezini getirmek  gibi kendini değerli hissedecektir. Ancak kardeşi olan bir çocuğun duyguları karmaşıktır bu sebeple bir dakika için ona bakabilirken,bir dakika sonra kıskançlık krizine girebilir. Çünkü bebeğe onunla geçirdiğiniz zamandan çok daha fazla zaman çok daha fazla ilgi gösterdiğinizi düşünürler.

Aslında iki yaşından daha küçük bir kardeşi olan çocuğun temelde etrafında her gün birinin olması kendini daha güvende daha yetenekli ve daha özgür hissetmesini sağlar. Kendisi ile henüz bebek kardeşinin yapmayı öğrendiği bir şeyi kendisi yapabiliyor olmaktan nasıl gurur duyacağını düşünün. İki yaşındaki çocuk hala kocaman dünyada kendini yardıma muhtaç hissetse de, bebek olan kardeşi ile kıyaslandığında kendini anormal derecede güçlü ve yetenekli  hissedecektir.

Kıskançlıkla başa çıkmanın bir yolu, o ortaya çıkmaya başlamadan önce yakınlaşan doğumu çocuğunuza anlatmanızdır. Ona ” yeni bir bebeğim oluyor ” demeniz onun yanlışlıkla sizin için yeterli olmadığını ya da daha kötüsü, yer değiştireceği mesajını almasına neden olabilir. onun yerine ”Bir kardeş alıyorsun’‘ ”bir kardeşin oluyor”deyin bu şekilde onun aile içindeki yerinin alınacağı hissiyatını azaltmış olursunuz. Bir kardeş isteyip istemediğini yada olacak olan olaydan dolayı nasıl hissettiğini sormaktan kaçının, çünkü fikri reddedebilir ve onu fikrini sormak gerçekte onu için o kadarda adil değildir.

Kardeşler birbirini kıskanmak için değil birbirine destek olmak için vardır!

Anne için her ne kadar 2.bebek dünyaya geldiğinde diğer çocukla büyütmek zor olsa da, kardeşlerin yaş olarak birbirine yakın olmaları birbirlerinden çok daha fazla şey öğrenmelerini sağlar. Beş yaşındaki bir çocuk iki yaşındaki bir çocukla konuşurken bir yetişkine göre  daha basit bir dil kullanırlar. Yeni becerileri kardeşten öğrenmenin hayal kırıklığı seviyesi de daha düşüktür. Çünkü yetenekleri sabır seviyesinde olduğunda gibi daha çok uyuşur. Kardeşler genellikle ”postacı’‘oyununu tekrar tekrar oynamayı ya da arka bahçede ki kaydırağa bin defa gitmeyi umursamazlar. Öğrenme çok fazla enerji ve tekrar gerektirir.Bu çocuk oyunun doğal bir parçasıdır ancak anne ve babalarda o enerji yoktur bu sebeple her çocuğun bir  kardeşi olmalıdır.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir