Menu

Çocukların Okul Başarısında Velilere Altın Değerinde Öneriler

Okul hayatı çocukların günlerinin en kaliteli dönemini geçirdikleri zaman dilimidir. Yalnız, çocuklarda her dönem başında dikkat ettiğim bir durum vardır ki o da çocuklar aynı sınıflarda bile devam etseler birtakım uyum problemleri yaşıyorlar. Uzun tatil süreci ve çocukların sürekli olarak fizyolojik ve bilişsel yönden değişim içinde olmaları. Başarıp, başaramama kaygısı ve en önemlisi çocukların doğru ders çalışmayı bilmiyor olmaları .Onları birtakım uyum problemlerine ve bazen de davranış bozukluklarına kadar götürebilmektedir.

Velilerin ise istediği şey genel olarak aynıdır. Sihirli bir değnek değmişçesine adapteli ve başarılı bir çocuk yetiştirmek. Oysaki velilerimizin öncelikli bilmesi gereken şey, çocuklarını her yönleri ile tanıması; sınırlılıklarının ve yeterliliklerinin farkına vararak yaklaşılması gerekmektedir.

Önemsediğim bir diğer nokta ise aile içi ilişkilerin pozitif farkındalık ve bağ içinde olmasıdır. Çocuk aile içinde disiplini, düzeni, öğrenme ve başarma isteğini bebekli zamanından bu yana öğrenemez ise 6-7 yaşında okula başlayan bir çocuk için birçok beklenti içine girmek yanlış olacaktır. Aile içinde sevgiyi saygıyı, paylaşmayı, amaç belirlemeyi, plan yapmayı, ifade edebilme becerisi gibi birçok değeri doğal öğrenme süreci içinde kendiliğinden öğrenir. Bizler bu durumun farkına vararak hareket etmeli ve bu süreci başından beri desteklemeliyiz.

Çocuklarımızı doğru motive etmek ve doğru etiketlemek de çok önemlidir. Onu , ” …yaramaz, başarısız, haylaz… ” gibi vasıflar ile etiketler isek; çocuklarımız da “Nasıl olsa beni böyle kabul etti ” diyerek devam edecektir. Oysaki olumlu etiketler ile çocuğumuzu doğru yönlendirip, cesaretlendirebiliriz. Başarı duygusunu tadan ve doğru yönlendirin çocuğun özgüveni yüksek olur; bu da okul hayatında istikrarı getirir.

Çocuklarınıza ders çalışma alışkanlığını kazandırmak başarıda çok önemli bir faktördür. Yalnız bu, internetten alınmış veya sizin ve bir başkasının basmakalıp hazırladığı bir plan olmamalı. Siz veya bir uzman ile çocuk bir araya gelerek, yeterliliklerini ve eksiklerini paylaşmalı ve hangi saatte neyi çalışırsam daha verimli olurumun planını çocuk içselleştirmelidir. İstikrar ve takip de çok önemlidir.

Çocuklarımınız kapasitesini bilerek yaklaşmalıyız. Sürekli kıyaslanan ve kapasitesinin üstünde beklenti içinde olan çocuklar tedirgin ve özgüvensiz olur. Korkular onu başarısızlığa iter. Şu unutulmamalıdır ki her çocuk biricik ve tekdir.

Teknoloji çağının en büyük sıkıntılarından bir de telefon, internet ve televizyondur. Çocukların her zaman teknolojiyi öğrenmelerinden yanayımdır çünkü çağ bunu gerektiriyor. Mutlak k i bunun bir kotası, düzeni ve programı olmalıdır. Bunu bir ödül düzeneğine bile çevirebilirsiniz.

Çocuğunuzu disipline ettiğiniz yöntem de çok önemlidir. Olumlu davranışı kazanmasını beklerken sözel ve fizyolojik olarak aşağılamak ve zarar vermek düzeltilmesi zor yaralara neden olabilir.

Çocuğunuzun duygularını ve düşüncelerini ifade edebilme becerisi ve bu imkânın verilmesi de başarı duygusunu destekleyecektir.

Çocuğunuza özgü alan yaratın, bu bir oda olabileceği gibi özel bir alan bir masa ve bir panodan oluşan bir köşe de olabilir

Çocuğunuz ders çalışırken çevredeki uyarıcıları azaltın. Şekil zemin ilişkisine dikkat edilmesi önemlidir. Çocuk dersine motive olmuş çalışırken bir anda dikkati duvarda asılı olan bir postere, resme veya başka bir ders notuna kayabilir. Bu tarz uyarıcıların masanın arka tarafında olması, çabuk ve kaliteli öğrenmeyi destekleyecektir.

Çocuğun başarısında aile okul ve öğrenci ayrılmaz bir bütün ile devam eder. Tüm kolları ile destek olunması başarıyı, başarı da mutluluğu ve sağlıklı nesilleri getirir.

Başarısız çocuk yoktur her çocuğa kendi yeterlilikleri ölçüsünde fırsat verip destek olunduğunda başarı kaçınılmazdır

Sevgilerimle…
Mehpare Yamaç / Rehber ve Psikolojik Danışman

Comments

comments

One Response
  1. Melis 19 Kasım 2015 / Cevapla

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir