Menu

Çocuklarda Yabancı Dil Öğrenimi

Günümüzde yabancı dil eğitiminin önemi herkes tarafından kabul edilmektedir. Çocuklar artık kreşe başlamalarıyla birlikte yabancı dille de tanışıyorlar. Çünkü dil öğrenimi öyle bir şey ki ne kadar erken yaşta öğrenirseniz o kadar kalıcı oluyor. Bu durumda da anne-babalar dil öğreniminde/öğretiminde geç kalmak istemiyorlar. Siz de erken yaşta yabancı dile adım atmak isteyenlerdenseniz tavsiyelerimize kulak verebilirsiniz:

Yabancı Dilde Şarkılar

İşte dil öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri. Kendiniz söyleyebileceğiniz gibi  telefonunuza veya tabletinize ‘İngilizce Çocuk Şarkıları’ temalı uygulamalardan indirerek istediğiniz zaman bu şarkıları dinleyebilirsiniz. Bunun dışında radyodan da şarkıları dinlemeniz mümkün. Bir süre sonra zaten çocuğunuzla birlikte söylüyor olacaksınızJ

Flash kartlar

Dil öğretiminde özellikle küçük yaştaki çocuklar için kullanılan flaş kartları satın alabileceğiniz gibi kendiniz evde de hazırlayabilirsiniz. Gazetelerden, dergilerden kestiğiniz veya internetten çıktılarını aldığınız resimleri renkli kartonlara yapıştırabilirsiniz. Kartonların arkasında ise sözcüklerin İngilizce karşılıkları yer alabilir. Bu kartları bir kutuya veya torbaya koyarak içinden rastgele seçerek sözcükleri tekrar edebilirsiniz.

Yabancı Dilde Oyun Saati

Çocuğunuzun hangi dili öğrenmesini istiyorsanız günün belirli bir saatinde oyunlarınızı sadece bu dilde oynayabilirsiniz. Bu yöntem çocuğunuzun dili kullanması açısından da çok etkili olacaktır.

Hikaye Kitapları

Yabancı dilde yazılmış hikaye kitapları özellikle kitapları seven bir çocuğunuz varsa oldukça işinize yarayacaktır. İlk başlarda tek sözcüklü, bol resimli kitaplar tercih edebilirsiniz. Zamanla bir sayfada tek cümle ve resim olan kitaplara ve sonrasında kısa masal- hikayelere geçiş yapabilirsiniz.

Film/Çizgi film İzlemek

Çocuğunuz 2 yaşından büyükse kısa süreli çizgi filmler izleyebilirsiniz. Çocuğunuz çizgi filmi izlerken siz de ona eşlik ederek gördükleriniz hakkında konuşmalısınız. Böylece izledikleri ve konuştuklarınız arasında bağlantı kuracaktır. Bu da yeni sözcükler öğrenmesine yardımcı olacaktır. Çocuğunuz büyüdükçe süreyi arttırabilir, izledikten sonra öğrenmeyi amaçladığınız dilde izledikleriniz hakkında konuşabilirsiniz.

Günlük Hayata Adapte Etmek

Bildiğiniz bir dili çocuğunuza öğretmeyi amaçlıyorsanız bunun en verimli yöntemlerinden biri de o dili günlük hayatta kullanmaktır. Evde yaptığınız işleri veya parkta gördüklerinizi yabancı dilde anlatabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun dili benimsemesine yardımcı olacaktır.

‘Ben bilmiyorum çocuğuma nasıl öğreteceğim?’ diyorsanız çocuğunuzla birlikte öğrenmeye başlayabilirsiniz.

İdil Tokur

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir