Menu

Çocuğunuza Paylaşmayı Öğretin

Paylaşmak 2 yaşında bir çocuk için oldukça zordur. Paylaşmak deneme, inat ve sabır gerektirir ama bu çocuğunuzun gelişen arkadaşlıklarının temelini oluşturur.Paylaşmayı nasıl öğretirsiniz?

  • Çocuğunuza bir şeye sahip olmanın anlamını öğretin.

”Bu senin bisikletin”, ”Bu kitap annenin”, ”babanın saatine bak” gibi.

  • Ona birşey verdiğinde geri alacağınızı gösterin.


Çocuğunuz için bir değeri olmadığı düşündüğünüz bir kutuyu mesela ‘‘sana kutuyu veriyorum,şimdi kutuyu anneye ver,şimdi anne kutuyu sana veriyor ”şeklinde oyun oynayarak alıştırın.Çocuğunuzu bir oyun arkadaşı ile oyuncağını paylaşması için bu örneği kullanın ”annene kutuyu verdiğin ve geri aldığın zamanı hatırla, eğer Yağız’ın oyuncağın ile  oynamasına izin verirsen,onu da geri alırsın.”

  • Çocuğunuzun Duygularını Anlamayı Deneyin.

Çocuğunuzun kum havuzunda kürek için arkadaşları ile kavgaya  tutuştuğunu farz edin.Çocuğunuzu nesneden vazgeçirmek yerine onu anladığınızı bilmesini sağlayın.

O küreği istediğini görüyorum,biliyorum paylaşmak bazen zor oluyor,bitirdiğinde belki arkadaşına oynaması için bir süre izin verirsin.şimdilik onu kullanmayı bitirdin mi yoksa bir süre daha mı kullanmak istiyorsun?deyin.

Çocuğunuz duygularını ifade ederek onu anladığınızı bilmesini sağlarsınız, ki bu durum onun paylaşma konusunda ki isteksizliğini yenmesini de sağlayabilir.Aynı zamanda bu şekilde onun kendisini kötü hissetmemesini sağlayarak cesaretlendirmiş  olursunuz.Onu zorlamak yerine karar vermesi için ona izin vermiş olursunuz. Emin olun ki söz konusu nesne ne ise hemen arkadaşına uzatmayacaktır ancak eninde sonunda paylaşmanın ,oyun deneyimlerini azaltmak yerine artıracağı mesajını almış olur.

  • Çocuğunuzu Her şeyi Paylaşması Konusunda Zorlamayın.

Çocuklar bazı şeylerin onlara ve yalnızca onlara ait olduğunu bilmeye ihtiyaç duyarlar. Sizin için anlamlı olan asla veremeyeceğiniz bir çok şey olduğu gibi (araba, mücevher) çocuğunuz içinde bu derece önemli oyuncakları vardır.Eğer çocuğunuz bazı şeylere başkalarının ulaşabileceğini bilirse kendisi için daha az önemli olan şeyleri paylaşmaktan kaçınmaz. Örneğin, komşunun çocuğu geldiğinde onun için değerli ve yeni olan arabasını paylaşmak istemiyorsa onu ulaşamayacakları  bir yere birlikte saklayın.Çocuğunuzun önem verdiği ne ise sizde önem verin. Oyuncağı kayboldu ise onun kadar hevesli nerede acaba diye etrafı ayağa kaldırın bunlar onun kendini değerli hissetmesini sağlayacaktır.

  • Çocuğunuza Nasıl Sıra Alınacağını Öğretin.

Çocuğunuza başkalarının da hakları olduğunu öğrenmesine yardımcı olmalısınız. Kaydırağa binmek için sırasını beklemesini diğerlerinin önüne geçmemesi gerektiğini hatırlatın. Sosyal güzellikleri öğrendikçe onun için hem yer hemde eşya paylaşmak daha kolay hale gelecektir.

  • Çocuğunuzun Siz Paylaşırken Görmesini Sağlayın.

Paylaşma ve cömertlik konusunda bir örnek olursanız çocuğunuz sizi takip edecektir.Çocuğunuzun sizin yaptığınız şeyi anladığından emin olun.”Bu bizim makasımız ama komşumuza ödünç veriyoruz”,”Bu benim kurabiyem seninle birazını paylaşmamı ister misin?”gibi.

  • Paylaşma Konusunda ki Çatışmaları Azaltın

Eğer kalabalık bir ortam ve birçok çocuk bir arada olacak ise kavga ihtimalini azaltmak için sadece bir çocuk tarafından kullanılabilecek oyuncakları kaldırın.Bunun yerine büyük oyuncaklar kutu, yastık, battaniye gibi oyuncak yapabilecekleri nesneleri çıkartın.Diğer ebeveynlerden de oyuncak getirmelerini isteyebilirsiniz.

  • Paylaştığında Çocuğunuzu Övün. 

Çocuğunuz her hareketinde sizin onayınızı bekler. ”arkadaşının topun ile  oynamasına izin vermen çok güzeldi”dediğinizde bunu not edecek ve gelecekte paylaşmayı tekrar deneyecektir.Çocukların cömertlik alışkanlığını kazanmaları uzun zaman alabilir.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir