Menu

Yenidoğan Bebeklerde Yatak Seçimi ve Yastık Kullanımı

Yatak Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Bebeklerin hassas vücutlarına uygun olarak seçeceğiniz yatağın yarı ortopedik ve çok sert olmayan bir yatak olmasına özen gösterilmelidir.

Ayrıca tercih edeceğiniz yatağın Organik pamuklu olması bebeğinizin gereksiz yere terlemesini ve buna bağlı oluşabilecek isilik riskinin önlenmesi için önemli bir seçim kriteridir.

Yatak Korkulukları

Yatak korkulukları arasındaki mesafeye en fazla 6 cm olmalıdır. Arası fazla açık olan korkuluklara bebeğinizin yaralanmasına neden olabilir.

Kanserojen boyalar ve cilalar

Bebekler vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu yataklarında geçirmektedirler. O nedenle yatağın malzemelerinin kalitesi önemli bir kriterdir. Ayrıca bebekler yaklaşık 18. Aylarına kadar her şeyi ağızlarına götürdüklerinden ve diş çıkarma döneminde yatağın kenarlarını ısırma girişimlerinde bulunabileceklerinden dolayı malzeme kalitesine dikkat edilmelidir.

Yatak ölçülerine dikkat edin

Eğer beşiği ve yatağı ayrı ayrı alıyorsanız yatak boyutlarınız beşik veya karyola boyutları ile uyumlu olmalı, yatak tam olarak oturmalı.

Tam Ortopedik Yataklardan Kaçının

Uzmanlar gelişimin devam ettiği 18 yaşına kadar çocuklar için tam ortopedik yatak kullanımını tavsiye etmemektedir.

Ergonomik olmalı

Seçtiğiniz yatağın odanızın boyutlarına ve yapısına uygun olmasına dikkat edin. Çok küçük bir odaya çok büyük yataklar sığdırmaya çalışmayın.

Yıkanabilir olması

Seçtiğiniz yatağın kılıflı olmasına dikkat edin. Düzenli olarak ayda bir kere yatak kılıfını bakteri oluşumunu önlemek için yıkayın.

Pamuk Yatak ve Döşek

Eskiden döşek diye adlandırılan ve pamuktan ve yünden doldurma yataklar uygun değildir. Bu şekilde doldurtulan yataklar öbek öbek toplanır ve düzgün durmamasından dolayı omurganın yapısına zarar verebilir.

Yün yataklarda akar denilen bakteriler vardır ve bu çocuğunuzda alerjiye sebep olur. Yün yatak, yün yastık, yün yorgan kesinlikle çocuklarda kullanılmamalıdır.

Bebeğiniz İçin Bebek beşiği ve yatak Alternatifleri Nelerdir?

Bizim önerimiz park yatak ve ilk aylar için sepet kullanılmasıdır. ilk 3 ay kullanacağınız uyku sepetini istediğiniz gibi süsleyerek kişiselleştirebilirsiniz. Mobilyalar 3 yaşından sonra çocuğunuzun seçimine bırakabilirsiniz.
Bebek uyku sepeti süsleme ve kullanımı

  1. Sepet veya Yanları yastıklı yatak

Bebeklerin 0-3 ay arasında annelerin bebeklerini sık sık emzirmelerinden dolayı bebeği yanında yatırması gerektiğinden dolayı uyku sepetleri veya yanları yastıklı yatakların kullanımı bu dönemler için oldukça uygundur. Sepetin bambu ya da plastik olması fark etmez, içine konulan yatağın yukarıda bahsettiğimiz özellikleri taşıması önemlidir.

Park yatak önerisi ve seçimi

  1. Park yataklar

Park yatakların 0-3 yaş arası çocuklar için kullanımı uygundur. Park yataklarda 2 yükseklik ayarı vardır.  Yenidoğan bebeğinizi yüksek olan seviyede kullanmaya başlanır, bebeğiniz dönmeye başladıktan sonra yatağın ayarını aşağı indirip kullanabilirsiniz.

Park yatak kullanımının avantajları

Park yatakları yatağınızın yanına koyabildiğiniz modelleri gece annelerin işlerini önemli ölçüde kolaylaştırmaktadır. Hem bebeğinizi size yakın ve güvenli bir şekilde uyur.

İlerleyen zamanlarda yatağın içine oyuncak koyduğunuzda oynayabilir siz işinizi yaparsınız.

Ev içinde taşıması ve kurulumu çok pratiktir. Tatile çıkarken arabanızın bagajında kendi çantasında taşınabilecek kadar pratik.

Mobilya almayı hemen düşünmeyenler için 3 yaşına kadar kullanabilecekleri güzel bir alternatiftir. 3 yaşından sonra mobilya seçmek daha mantıklı oluyor çünkü hem çocuğun ihtiyaçları ne biliyorsunuz

Park yatak kullanmanın dezavantajları

Park yatak kullanmanın tecrübe ettiğim en önemli ve tek dezavantajı bebeğin dönmeye başladığı dönemde yatağın ayarını aşağı indirdiğinizden dolayı gece uyanan bebeğinizi emzirmek için almak istediğinizde çok eğilmek zorunda kalmanızdan dolayı belde ağrılara sebep olabiliyor.
bebek mobilyası

 

  1. Bebek mobilyaları

Eğer bebeğiniz için bebek mobilyası almaya karar verdiyseniz, bebek doğmadan çok önce almanız gerekmektedir. Mobilyalar ilk geldiklerinde odada mobilya kokusu olacağından dolayı bebeğinizi rahatsız edebilir.

Mobilyalarınız geldiğinde kapaklarını açarak nemli bir bez ile içlerini silin ve odayı havalandırın. Mobilya kokusunun gitmesine yardımcı olacaktır.

Eğer mobilyalar silinmeden kullanılırsa bebek kıyafetlerine bile koku sinmektedir.

Mobilya seçimine karar verirken yukarıda bahsettiğimiz detaylara dikkat etmeniz yeterlidir.

Bebek için yastık seçimi ve kullanımı

Bebeğim Ne zaman Yastıkta Yatabilir?

Bebek için yastık seçimi ve kullanımı konusunda uzmanların yaptığı öneri çok net. Bebeklerde yastık kullanılması 0-2 yaş arası boğulma tehlikesine karşın önerilmemektedir. Çocuğunuza 2 yaşından sonra uygun pamuk bir yastıkta yatırabilirsiniz.

Yatak Yorgan ve Yastıklar Nasıl Hijyenik Temizlenir?

Yatak, yorgan ve yastıklar anti bakteriyel ve antialerjik özellikleri olmalı. Yıkamadan önce ön yıkama yaptırmak her zaman daha hijyeniktir. 60 derecede yıkamak maytların ve bakterilerin ölmesi için yeterli bir sıcaklıktır.  Özellikle yazın ayda bir kere kesinlikle yıkanmalıdır.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir