Menu

Bebeğinize Neden Anne Sütü Vermelisiniz?

Bebeğinizin uygun beslenmeye, şefkate, psikolojik uyarılara ve enfeksiyonlara karşı korunmaya ihtiyacı vardır. Anne sütü bebeğinize ilk 6 ay içinde tek başına  yeterli olan, onun normal gelişimine yeten, besin öğeleri içeren, yenidoğan ile süt çocukları için en uygun ve doğal tek besindir. Anne sütü bebeğinizin fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini ilk 6 ay içinde tek başına karşılar. Çocuğunuzun gelişimi normal olduğu sürece 6. ayına kadar emzirip, 6. aydan sonra ek gıda ile anne sütüne devam edebilirsiniz. Emzirmeye 2 yıl devam etmeniz önerilir.

  • Bebeğinizin ağırlığının ideal olması ,6.ayda doğum ağırlığının 2 katına, 1 yaşında ise doğum ağırlığının 3 katına ulaşması ile anlaşılır. Bu yeterli büyüme göstergesidir.Ayrıca doğumdan sonra bebeğiniz bir miktar kilo kaybedeceği için, 15.günde doğum ağırlığına ulaşması anne sütünüzün yeterli olduğunu gösterir.
  • Eğer ikiz yada üçüz bebekleriniz varsa sütünüzün miktarında da bebeklerinizi beslemeye yetecek kadar artış olacaktır.
  • Bebek ilk 6 ay ihtiyacı olan suyu anne sütünden alır. Ek olarak su vermenize gerek yoktur. Bazen yaygın olan inanış yüzünden bebeklere doğar doğmaz şekerli su içirilir, bu bebeğin açlık duygusunu yok edip emmesini engeller.
  • Özellikle doğumdan hemen  sonra salgılanan ilk sütün bebeğe ilk yarım saat  içerisinde emzirilmesi çok önemlidir. İlk 4-6 hafta boyunca günde 8-12 arası emzirmelisiniz.
  • Bebek ağladıkça ve istedikçe emzirilmelidir.  Beslenme süresi bebekten bebeğe farklılık gösterir, ancak emzirme döneminin başlarında her istediğinde ve istediği süre kadar emzirmeye çalışınız. Uygun emzirme tekniği sizi ve bebeğinizi rahatlatacak, sütünüzün verimliliği artacaktır.
  • Anne sütü almakta olan çocuklara emzik ve sakinleştirici araçlar verilmemeli, anne ile bebeğin aynı odada kalması sağlanmalıdır.Bebeğinizde ayrı kaldığınız durumlarda kendi sütünüz ile besleyiniz ve bunun devamlılığını nasıl sağlayacağınızı doktorunuza danışınız.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir