Menu

Yenidoğan Bebek Doğru Bilinen Yanlışlar

   1.Yenidoğan bebeğe eldiven giydirmek gerekir yoksa tırnaklarıyla yüzünü çizer

Yenidoğan bebeğinize eldiven giydirmek ,algı kapılarından birini kapatmanız anlamına gelir. Çünkü öncelikli olarak kendi varlığını ve annesini hissetmesi oldukça zor olur.Eğer annesine ve babasına dokunamazsa aralarındaki bağda bir eksiklik olabilir.
bebek-eldiveni

  2.İlk 6 ay bebeğe anne sütü ile birlikte suda verilebilir

Artık slogan olan bir gerçek var ki o da ilk 6 ay sadece anne sütünün verilmesi gerekir. Özellikle ilk 6 ay vereceğiniz anne sütü bebeğinizin su dahil tüm ihtiyaçlarına cevap verebileceği için bebeğinize başka birşey vermenize gerek yok. Hatta uzmanlar bu dönemde anne sütü dışında verilen her besinin bebeğin içtiği anne sütünün niteliğinde bazı değişimlere neden olabileceğini söylüyor.

 3.Bebek ayakta sallanmaz

Bebeğinizi ayakta sallamak belki sizi yorabilir ancak kucağınızdayken salladığınızda hissettiği ritim onu rahatlatır. Bu hareketler anne karnındaymış hissi verdiği için bebeğiniz kendini güvende hisseder gevşeyip uyur. Tabi ki ayakta ve hızlı hızlı sallamak çok zararlıdır.

4.Bebek her ağladığında kucağa alınmaz

Bilinen bir gerçek var ki, bebekler nedensiz ağlamazlar. Siz de bir süre sonra bebeğinizi tanıyıp ne zaman ne için ağlıyor anlarsınız. Bu yüzden bebeğinizi kucağa alıştırmaktan çekinmeyin ve her ağladığında onu kucaklayıp sakinleştirin.
kucaga-alin

5.Bir yaşından büyük erkek bebeklerde ateş düşürmek için fitil kullanılmaz

Fazla sık olmamak kaydıyla ateş düşürmek için fitil kullanabilirsiniz. Yukarıda ki yanlışın en büyük nedeni ise anne babaların fitil yüzünden bebeğin ilerde homoseksüel olabileceği düşüncesi.Ancak bu durum söz konusu bile değildir.

6.Erkek çocuklarda tuvalet eğitimini anne verir

Böyle bir zorunluluk yoktur. Aslına bakacak olursak erkek çocuğa babanın tuvalet eğitimi vermesi daha doğru olur. Çocuğun tuvalete babası ile gitmesi onu taklit etmesi öğrenme sürecini kısaltabilir. Şunu da unutmamak gerekiyor ki tuvalet alışkanlığı her çocukta farklılık gösterir bunun için 2 yaşına kadar beklemekte fayda vardır.

 7.Bebek hastalanmasın diye kat kat giydirmek gerekir

Normal doğum ağırlığında ki bir bebeğin giyimi bulunduğu ortamın sıcaklığına göre değişir. Bu yüzden kat kat giydirmek yerine havanın sıcaklığına bakarak kışın üç ince kat,yazın ise tek kat giydirmelisiniz. Aşırı giydirmek bebeğin ısı dengesini bozar. Bebek odasının ısısı yaz kış 19-21°olmalıdır.
kalin-kiyafetler

 8.İkiz bebekler ikiz gibi giydirilmeli

Birçok anne baba ikiz bebeklerinin saçlarını aynı model, kıyafetlerini aynı alır, aynı yatakta yatırır. Bebeğin kişisel gelişimi için her bebeğe ayrı ayrı davranmak gereklidir. Her çocuk ayrı bir birey olarak görülmeli ve ona göre seçimler yapılmalıdır.
ikiz-bebek-ayni-giymez

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir