Menu

Sürpriz Yumurta’dan Kötü Sürpriz

Sevgili anneler, çocuklarımıza yemek seçerken çok özenli davranmaya çalışıp abur cubura alışmasınlar diye büyük çaba sarf ederiz. Ama bu çaba çoğu zaman sabote edilir. Ya anneanne ya komşu muhakkak biri çocuğun eline çikolata, şekerleme sıkıştırıp “bir kereden birşey olmaz” dedikten sonra olan olur.

Çocuk abur cubur ile tanışır görünce tanır ve bizde arada kaçamak yapmaya başlarız. Bu kaçamakları yaparken sağlık açısından uygunluğunu araştırmamız gereklidir.

Çoğu annenin tercih ettiği, çocuklarımızın severek yediği sürpriz yumurta yapılan araştırmalar sonucu kanserojen madde içerdiği için Amerika ve Kanada’da yasaklanmıştır.

Yasaklanmasının sebebi içinde bulundurduğu küçük oyuncaklar değildir. Yasaklanma sebebi çikolatasının içinde yenilemez madde olduğudur.

Gıda ve ilaç idaresinin bu konuda kararı bulunmaktadır. Plastik kaplar gıda ile temas ettiğinde çok tehlikeli bir kanserojen olan BISFENOL-A (BPA) ve DİOKSIN maddesi ortama geçmektedir.

Dioksinin kansere neden olduğu birçok araştırmada ortaya konulmuştur. Çocuklarımıza arada sırada sürpriz yapmak isterken sağlıklarından etmeyelim.

Bir anlık mutluluk için gelecekleri ile oynamayalım.

Füruzan Nihan Bilal
Sevgilerimle

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir