Menu

Rota Virüsü Hastalığı Dikkat Edilmezse Üzücü Olabilir

Rotavirüs nedeni ile dünyada her yıl 2 Milyon bebek hastaneye yatırılmaktadır. Özellikle 6-24 aylık bebek ve çocuklarda rotavirüs kaynaklı ishal en ciddi çocukluk çağı hastalıklarından biridir. Hastaneye yatış ve rota virüsüne bağlı ölümleri önlemek için rotavirüs aşıları geliştirilmiştir.

rota virüsünden korunmak için aşı

Rota virüsü nedir?

Bu günlerde yine bir salgınla karşı karşıyayız. Rota küçük bebeklerde ağır ishal, kusma, karın ağrısı ve ateş  belirtileri şeklinde kendini gösteren bir virüstür. Bu belirtiler varsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmalısınız. Yaklaşık bir hafta ishal ve kusmaya sebep olan rota virüsü yüzünden çocuklar halsiz kalıyor. Vücut sıvı kaybettiği için ölümle de sonuçlanabilen rota’ya karşı tam anlamıyla tedavi için ilaç bulunmuyor.  5 yaşına kadar çocuklar rotavirüs ile enfekte olmaktadır.

Rotavirüs aşısı ne zaman yapılmalı?

2. 4. ve 6. aylarda rota aşısı yapılabilir. Aşı için iki piyasada iki marka vardır. Biri 3 doz diğeri 2 doz olarak oral olarak ağızdan yapılır. Rota virüsü aşısı şuan aşı takvimine dahil değil. Pahalı bir aşı olan rota virüsü için Sağlık bakanlığı aşı takvimine eklenmesi için çalışmalar yapmaktadır.

Rota virüsü tedavi aşaması

Rota virüsü ishali tedavi sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Bu hastalığa yakalananların bol sıvı tüketmesi, haşlanmış patates, pirinç lapası, meyve suyu, muhallebi gibi gıdaları sıklıkla alması sağlanmalı. Bulaşıcı olabileceği için sıklıkla eller yıkanmalı, çocuk istirahat ettirilmelidir. Emziren anneler kesinlikle emzirmeye devam etmelidir.

  • En öncelikli yöntem rota aşısının yaptırılmasıdır.
  • Kişisel temizlik ve hijyene çok ama çok dikkat edilmeli.
  • Kapı kolları, merdiven kollukları, telefonlar, asansörler, oyuncaklar ve bardak gibi çok çeşitli araçlarla temas ettikten sonra eller iyice sabun ile yıkanmalıdır.
  • Yine yemekten önce ve sonrası, tuvalet kullanımından sonra ve bebek altı değiştirildikten sonra eller mutlaka iyice sabun ile yıkanmalıdır
  • İçilen suyun temiz olduğundan emin olunmalı.
  • Meyve ve sebzeler yenilmeden önce mutlaka bol su ile yıkanmalı.
  • Et, balık ve deniz ürünleri çok iyi pişirilmeli.
  • Çocuklarınız için pastorize edilmiş süt ve kapalı kutu meyva sularını tercih edin.

Rotavirüs kaç günde geçer?

Ateş ve kusma belirtileri çoğu zaman 2 günde geçer ishal ise 5 ila 8 gün arasında geçer.

Rotavirüs Nasıl Bulaşır?

Rotavirüs dirençli bir virüs olup, günlerce objelerin (örneğin oyuncakların) üzerinde yaşayabilir. Dolayısı ile çocuk kreşleri ve ev gibi mekanlarda hızlı ve kolayca yayılabilir. Bununla birlikte, hijyen ve temizlik koşullarının iyi olması rotavirüse karşı koruma sağlamaz. Çünkü dezenfektanlar ve el sabunları virüsü öldüremez.

Rotavirüs Neden Bu Kadar Hızla Yayılır?

Rotavirüs infeksiyonu son derece bulaşıcıdır. Birçok insan virüs bulaşmış yüzeye dokunduktan sonra el-ağız temasıyla infekte olur.

Rotavirüs’ün Tipleri Nelerdir?

Tüm Dünyadaki Rotavirüs hastalıklarının %88.5’inden daha fazlasında çoğunlukla G1, G2, G3 ve G4 tipleri etkilidir.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir