Menu

17.yy Osmanlısında Gebelik ve Doğum

Osmanlı İmparatorluğu hekimlerinin yazdığı Müntahâb-ı Şifâ ve Şifâ’ü’l- EskâmveDevâü’l-Âlâm,  Hazâ’inü’s-Saâ’dât (1460) adlı eserlerde gebelik ve çocuk hastalıkları ile ilgili konuların ele alındığını görmekteyiz. Cerrâhiyyetü’l-Hâniyye adlı eserinde ise gebelik ve çocuk hastalıkları ile ilgili cerrahi tedavilerden bahsedilmiştir.

Tedbîrü’l-Mevlûd (1702) adıyla gebelik, doğum ve çocuk hastalıkları konusunda ilk ayrı kitabı Ayaşlı Şa’bân Şifâî yazmıştır.

XVII. yüzyılda hekimbaşı  Emir Çelebi’nin kaleme aldığı Enmûzecü’t-Tıbb adlı ünlü eserindeki gebelik ve doğumla ilgili detayları ele alacağız.
Osmalı'da gebelik nasıl anlaşılır

Emir Çelebi Gebeliğin oluşması yardımcı olan ilaçlar hakkında bilgi veriyor.

Kadın fıldişinin tozunu çok toplayıp, yedi güne kadar birer miskal bal şerbeti ile kullanıp, sonra cinsel ilişkide bulunsun, Allah’ın emri ile gebe kalır.

Çocuk gelecek meninin belirtisi, beyaz olup, kaygan olmasıdır. Ondan başka yumurta akında olan düğüm düğüm gibi olmasıdır. Bir başka belirtisi, üzerine sinek konup yemesi ve kokusunun hurma çiçeği gibi olmasıdır

Gebeliğin belirtileri ve hükümleri

Kadının erkeğe bebeğe gebe olduğunda cinsel ilişkiden tiksinir. Erkeğe gebe olan kadına cinsel ilişki ve boşalma acı ve zarar verir. Gebe olan kadının adet kanaması kesilir ya da bazısında azalır ve gecikir.

Yağmur suyuyla bal şerbetini ezip, kadına içirsinler. Eğer karnı ağrırsa gebedir, aksi halde değildir. Bir başka çeşit: hatun giyinip vulvasını tütsülesin. Eğer tütsünün kokusunu hissederse gebe değildir ve aksi halde gebedir. Bir başka çeşitle sınav budur: kadın vulvasında sarımsak taşısın. Eğer kokusunu ve tadını duyarsa gebe değildir, aksi halde gebedir. Ama sarımsağı taşımak istediğinde, bir gün aç dursun, ondan sonra taşısın.

Zaman olur kadınların idrarında atılmış pamuk gibi nesne olur. Zaman olur saf olup, üzerinde duman gibi nesne görünür. Zaman olur idrarda tane gibi bazı nesneler olur, kalkar ve iner. Bunların tamamı gebe olmanın belirtileridir
osmanli-kadin-gebelik

Bebeğin cinsiyetinin belirlenmesi hakkında

Erkeğin menisinin çok ve sıcak olması erkek çocuk demektir.  Soğuk yer, soğuk mevsim ve kuzey rüzgârlarının estiği zamanlarda cinsel ilişkide bulunulması erkek çocuğa neden olur.

Erkeğe gebe kadının belirtileri ise sevinçli, rengi güzel, iştahı kuvvetli olur. Erkeğe gebe olan kadının sağ tarafında ağırlık olup, sağ memesi büyük olur ve memenin başı kararır. Dişiye gebe olan şu kadının iki memesi ak, sütü kalın ve beyaz olur.

Erkeğe gebe olan şu kadın yürüdüğünde önce sağ ayağını hareket ettirir, durduğu zaman, yine sağ eline dayanır, kalkar. Gebe kadının ayağında damarlar kızıl renk olursa erkek doğurur, eğer kara olursa kız doğurur.

Anne karnında, Erkek üç aydan sonra hareket eder ve dişi dört aydan sonra hareket eder.

Bu yazı çocuk sağlığı ve hastalıkları dergisinden derlenmiştir. Bütün hepsini okumak için Kaynak

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir