Menu

İlk 3 Ay Bebek Oyunları

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren beyin hücreleri arasındaki binlerce bağlantı oluşmaya başlar. Bu bağlar düşünmemizi sağlayan bağlardır. Öğrenme dediğimiz kavram bu bağların oluşmasıdır. Bebekleriniz yeni bir şeyler öğrendikçe bu bağlar çoğalmaya başlayacaktır. 1 aylık bebek sandığınızdan daha falza öğrenmeye açıktır.

Bu dönemde bebeğinize 20 cm kadar yaklaşarak gözlerinin içine bakarak ona şarkılar söylemeniz, onunla konuşmanız ve gülmeniz, bebeğinizin erken becerilerin bir çoğunu edinmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz ile iletişim kurmak için ve oynamak için beslenme ile uyku arasındaki uyanık olduğu dönemleri kullanın. Zaman geçtikçe bebeğinizin uyanık kaldığı süre uzayacaktır.

Aşağıda 3 aylık bebeğinizin hayal gücünü ve yaratıcılığını geliştirmeyi destekleyecek bebek oyunları ve bebek oyuncakları öneriyoruz.

Oyun için zaman seçimi önemli

Oyunların keyfini çıkarmak için, bebeğinizin uykusunu aldığı ve tok olduğu bir zamanı seçmelisiniz.

Gündüz uykusu, altının değiştirilmesi  ve beslenme sonraları oyunlar için en uygun zamanlardır.

Bir öykü canlandırın

İçinde bir kaç hayvanın bulunduğu kısa bir öykü bulun. Bebeğiniz uyanık olduğunda bütün sesleri ve gürültüleri taklit ederek, aralara bol gülücükler ve kahkahalar ekleyerek öyküyü canlandırarak okuyun.

Bebeğiniz sizin ona heycanla konuşmanızdan çok şey öğrenecektir.

Parmak kuklaları yapın

Canlı renklerden oluşan parmak kuklaları ile bir öyküyü canlandırabilirsiniz.

Hergün şarkı söyleme seansları düzenleyin

Küçük bebekler ritmi severve müzik kalıplarını tanıyabilirler. Mümkünse hergün aynı saatlerde bir şarkı söyleme seansı yapın. Şarkıları seçerken bebeğinizin en çok tepki verdiklerini bulmaya çalışısın. Sonraki seanslarda bu şarkılara öncelik verin.

Bebeğiniz ile dans edin

Bebekler doğumdan itibaren ritmi ve sizin kucağınızda olmayı severler. Hergün onunla biraz dans etmek bebeğinize iyi gelecektir.

Bazı gıdıklama oyunları uydurun

Bebeğinizin kolları yada bacaklarında parmaklarınızla bir kaç adım atıp sonra karnını gıdıkladığınız bir öyküyü canladırın.

Ayna çevirme oyunu oynayın

Bebeğinizin karşında yüzünün görünüp kaybolacağı şekilde aynayı çevirim. Bu “ce-ee” oyunu ile tanışmasını sağlar ve oyunu oynayan erişkinin ortadan kaybolmadığı için özellikle kaygılı bebekler için çok uygun bir oyundur.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir