Menu

Hamile ve Bebeklere için Termal Su Kullanımı

Kışın gelmesiyle termal tatil sezonu açılıyor. İnsan sağlığına yararları saymakla bitmeyen termal su peki ya çocuklara ve hamilelere yararlı mı? Gebelik döneminde kaplıca kullanmanın ne gibi etkileri vardır?

Hamileler Kaplıcaya Termal Suya Girebilir Mi?

Sağlık turizminden yararlanacakların en merak ettiği sorulardan biri: “Hamileler kaplıcalara girebilir mi?” olmaktadır. Hemen hemen her hastalığa yan tedavi olarak kullanılan şifalı sular bazı durumlarda farklı rahatsızlıkların oluşmasına ya da belirtilerin tetiklenmesine neden olabilirler.

Gebelerin kaplıcaları kullanması durumunda ne olur? Kaçıncı aya kadar termal suların bebeğe ve anneye zararı olmaz? Hamileler termal tedaviden hangi şekillerde yararlanabilir? Bu soruları doktorunuza ya da kalmayı düşündüğünüz tesise sormanız gerekir.

İlk olarak doktorlar gebelik boyunca annenin sıcak su kullanımını en az seviyede tutması gerektiğini söylerler. Hamileliğin ilk 3 ayında kaplıca kullanımını önermeyen doktorlar sonraki dönemlerde çok sık olmamak kaydıyla bu durumda bir sakınca görmüyorlar.

Sauna ve buhar odasında uzun süre anne adaylarının kalmaması gerekirken aynı zamanda sıcaklığı 38 – 40 dereceye ulaşan sularda da vakit geçirmemeleri gerekiyor. Anne adayı ayaklarını suya sokarak kaplıcadan yararlanabilir.
Çocukların kaplıcaya girmesinin sakıncaları nelerdir, bebekler kaplıcaya girebilir mi ne zaman girebilir

Hamilelerin Kaplıca Kullanımında Bebeğin Göreceği Zararlar

Anne karnında termal suların etkilerine maruz kalan bebeklerde kalıcı ve geçici etkiler görülebilir. Yüksek sıcaklıklarda olan sularda kalındığında bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk 3 aylık dönemde sakatlık yaratabilecek etkiler görülebilir. Bu nedenle doktor onayı olmadan anne adayının termal suya girmemesi gerekiyor.
Hamile kadınların vücut ısılarını artıracak herhangi bir durumdan kaçınmaları gerekiyor. Ateşin kontrolsüz olarak yükselmesi bebeğe zarar verecektir.

Ayrıca annelerin sauna kullanmaları annenin kan hacminin artmasına, kan akımının yoğunlaşmasına ve ani bayılmalara neden olabilir. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kaplıca kullanımlarından sakınmanız gerekir
Hamileler kaplıcaya girebilir mi

Bebekler termal suya sokulur mu?

Bebeklerin ve çocukların henüz kemik yapısı tam oturmadığı için termal sütun içindeki mineraller çocuk ve bebeklerin kemik yapısına zarar verebilir. Bu sebeble 7 yıl boyunca termal su tavsiye edilmiyor.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir