Menu

Gebelikte B12 Vitamini

Beyin ve sinir sisteminin normal fonksiyonlarını yerine getirmesinde önemli rol oynar. Sinir dokusunun sağlığı ve kırmızı kan hücresi üretimi için gerekli olan B12 vitamini vücut tarafından üretilemediği için, gıdalar yoluyla veya takviye şeklinde alınması gerekir. B12 vitamini, hücrelerin protein, karbonhidrat ve yağları metabolize etmesine yardımcı olur.

B12 vitamini eksikliğinin 2 ana nedeni var;

  1. Gıdalar yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu kadar alınmaması
  2. Vücudun bu vitamini yeterince emememesi (50 yaş üstü)

B12 vitamini eksikliğinin diğer nedenleri arasında aşırı alkol tüketimi, çölyak hastalığı, bağırsak parazitleri ve bakterileri, mide ülseri, gastrit ve protein bakımından yetersiz beslenme sayılabilir. Vitamin B12  eksikliği belirtileri, vücut rezervleri tamamen tükeninceye kadar kendini belli etmez.

Kimlerde B12 eksikliği görülür?

Gıdaların vücut tarafından işlenmesinde sorunlara yol açan Crohn hastalığı,mide asidi üretiminde sıkıntı yaşayan kişilerde, çölyak hastalığı gibi hastalıkları yaşayanlarda,vejetaryenlerde B12 eksikliği sık görülmektedir.

B12 eksikliği bebeklerde ve çocuklarda ne kadar önemlidir?

B12 vitamini eksikliği tedavi edilmediğinde sinir hücrelerinde kalıcı hasar oluşabilir.Çocuklarda görülen B12 eksikliği zamanında fark edilip tedavi edilmezse sinir sisteminde kalıcı hasara yol açabilir. Bu nedenle çocuğunuzun B12 düzeyini ölçtürmelisiniz. Bebeklerde görülen belirtiler ise büyüme geriliği, hareket ile ilgili sorunlar, gelişimsel sorunlar ve megaloblastik anemidir. Bu nedenle, yetişkinlerde ya da bebeklerde görülen B12 eksikliği en kısa sürede önlem alınması gereken önemli bir durumdur.

B12 eksikliğinin belirtileri nelerdir?

B12 vitamini eksikliğinin en yaygın belirtileri; iştahsızlık, yorgunluk, kabızlık, kilo kaybı, anemi, sinirlilik hali, kırmızı ve ağrıyan dil, çarpıntı, depresyon ve hafıza problemleridir.

B12 hangi gıdalarda vardır?

Kırmızı et, tavuk, balık, karaciğer, deniz ürünleri, süt, yumurta, yoğurt, peynirde bolca bulunan B12, sebze ile meyve grubunda bulunmamaktadır.

Takviye edilmiş kahvaltılık gevrekler, takviye edilmiş tofu ,karides, ahtapot, istiridye, ton balığı, somon, deniz yosunu ,maya,takviye edilmiş soya sütü,sakatat (ciğer vb.) gibi gıdalarda da bulunmaktadır.

B12 vitaminin faydaları nelerdir?

B12 vitamini sinir tahribatını önler, doğurganlığı sağlar, hücre oluşumunu ve uzun yaşamasını sağlar, sinir uçlarının normal gelişimini kolaylaştırır, hafızanın güçlenmesine ve öğrenmeye yardım eder, ayrıca enerji metabolizmasında ve sinir sisteminde önemli fonksiyonları vardır.

Gebelikte B12 Vitamininin Önemi

Hamile kalmayı planlayan kadınlar B12 vitaminini multivitamin ilaç olarak almalıdırlar. B12 vitamini folik asitle birlikte alınabilir. Hamilelik öncesinde veya sırasında B12 ve folik asit kullanmak için kesinlikle doktorunuza danışınız. Kan değerlerinize bakıldıktan sonra bu takviyeleri size ancak doktorunuz önerebilir.

Gebelikte B12 değerleri son haftalarınıza doğru azalır. Gebelikte beslenmeye dikkat edilmelidir. Mesela, 100 gram sığır eti günlük B12 vitamini ihtiyacının %60-%100 arasında bir oranı karşılar. Takviye olarak yumurta, balık gibi hayvansal gıdaları bolca tüketmekte fayda var.

B12 Vitamini eksikliğinin tedavisi nedir?

B12 eksikliğinin kesin olarak belirlenmesi için muayene ve kan testi gerecektir. B12 eksikliği tedavisi, B12 hapları ya da iğneleri ile kısa sürede tedavi edilebilir.İnsan, 5 yıllık B12 vitamini depolayabilir. B12 suda çözünebilen bir vitamin olduğundan fazlası idrarla vücuttan atılmaktadır. Kandaki B12 seviyesini yükseltmek için vitamin takviyesi alınabilir ya da hayvansal ürünlerin tüketimi artırılabilir. Kandaki seviyesine göre en uygun destek dozu doktora danışılmalıdır.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir