Menu

Folik Asit’in Anne ve Bebeğe Faydaları

Sevgili anneler ve anne adayları, bebeğimizin ileride zeka gelişimini etkileyecek folik asiti biraz yakından tanıyalım.

Folik Asit nedir?

B vitamin grubundan suda çözülen bir vitamindir. Doğal besin maddelerinde bulunan şekline folat, ilaç ve işlenmiş besin haline denir.

Peki bebeğe faydaları nelerdir?

Bebeğin gelişim sürecinde çok yararlıdır. Vücutta Protein sentezi, hücre çoğalması ve kemik iliğinin görevini eksiksiz yerine getirmesi gibi işlevlere bulunur.
Fetal büyüme ve gelişme, hızlı hücre bölünmesi ile karakterize bir dönemdir. DNA ve RNA üretimindeki kritik rolü nedeniyle, bu dönemde yeterli folik asit alımı son derece önemlidir.
Yapılan araştırmalar, hamilelikte yeterli miktarda folik asit alımının bebekte merkezi sinir sistemi anomalilerinin (sakatlıklar) görülme olasılığını anlamlı ölçüde azalttığını göstermektedir. Nöral tüp defekti adı verilen bu merkezi sinir sistemi anomalileri, değişik şekillerde ve derecelerde görülebilir. En basit formu olan spinabifida da omurgada küçük bir açıklık varken, en ileri form olan anensefalide bebeğin kafatası ve beyni gelişmez.

Folik Asit Alımı Ne Zaman Başlamalıdır?

Vücutta depolanmadığı için günlük kullanımı gerekmektedir. Bunun için hamilelik planlandığı süre için 3 ay önceden kullanılması en doğru olanıdır. Ya da gebeliği öğrenir öğrenmez başlanmalı ve gebeliğin 3. ayına kadar günlük 400 mikrogram kullanım sağlanmalıdır.

Folik asitten zengin gıdalar nelerdir?

Folik asit en fazla yapraklı yeşil sebzeler, bira mayası, karaciğer, böbrek, yumurta, zarı alınmamış tahıllar, ceviz, badem, fındık, fıstık, mercimek, ıspanak, yonca, mavi-yeşil yosun, maydanoz, nane, kurufasulye (baklagiller) ve tohumlu gıdalarda bulunur.

Folik asit açısından zengin olduğu halde hamile kadınlara, tavuk, kuzu ve dana karaciğeri tüketimi, içeriğindeki aşırı miktarda A vitamini nedeniyle çok önerilmemektedir. Aşırı A vitamini alımı özellikle hamile kadınlar için tehlikeli olabilir; fetus zarar görebilir

Sevgilerimle
Nihan Füruzan Bilal

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir