Menu

Bebeklerde Diş Çıkarma

Bebeklerde diş çıkarma dönemi hem bebek için hem anne baba için oldukça zor bir dönemdir. Bebeklerde diş çıkarma ayları değişkenlik gösterir.Sizde ya da eşinizde bebeklikte dişini erken çıkartma varsa kalıtsal olarak bebeğinizin erken diş çıkartması olasıdır.

Bebeklerde diş temizliğine ilk 4 diş çıktıktan sonra başlanabilir. Temiz bir tülbent veya gazlı bezi ıslattıktan sonra dişleri temizleyebilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Diş çıkaran bebekte hemen hemen belirtiler diğer bebekler ile aynıdır.

Bebeğiniz diş çıkartma döneminde kulağını çekiştiriryanaklarını kaşır, memenizi ısırır. Bebeklerin bu dönemde ne gibi bir ağrı çektiklerini bilemeyiz. Bizim tek gördüğümüz dişlerini rahatlatmak amaçlı sürekli her şeyi ağızlarına götürmeleri ve ısırmalarıdır.

Bunların yanı sıra bebeğinizde uykusuzluk, huzursuzluk, beslenmeyi reddetme, ishal, ateş, ağrı, hafif öksürük, salya akıtmak, çene ya da yüzde kızarıklık gibi belirtiler verirler.

Şimdi, anneler bebekler diş çıkarırken biz bu konuda onlara nasıl yardımcı olabiliriz?

  1. Elini boş bırakmayalım
  2. Çiğnenecek bir şeyler verin, havuç, diş kaşıyıcısı, pırasa
  3. Karanfil yağı uyuşturma etkisi olduğu için ağrılarını hafifletebilir.
  4. Soğuk yiyecek ve içecekler verin; dondurulmuş çörek, muz, elma, havuç, yoğurt vs.
  5. Parmağınızla hafif hafif masaj yapın.
  6. Eğer hiçbir şeyin etki etmediğini düşünüyorsanız doktorunuza başvurunuz.
  7. Emzirmek bebeğinizin çene kaslarını geliştirir ve dişini kaşımasına da yardımcı olur. Daha gelişmiş bir çene daha sağlıklı dişlerin çıkması anlamına gelmektedir. O nedenle bu dönemde daha sık emzirebilirsiniz.

Bebeklerde diş çıkarma sırası

Diş tiplerine göre dişlerin çıkış süreleri ve sıralarına bakalım; Bebeklerin toplam 20 adet süt dişleri vardır. 30. aylarına kadar 20 adet süt dişlerini çıkarmaktadırlar.
Ön santral dişler 7 ve 9. aylar, lateral yan dişler 10 ve 12. aylar, kanin köpek dişi 12 ve 16. aylar, birinci azılar 16 ve 20. aylar ve ikinci azılar 24 ve 33. aylar arasında çıkarlar.

Bebeklerde diş çıkarma sırası ile ilgili hazırlanmış faydalı bir infografik.

Bebeklerde diş çıkarma, bebeklerde diş çıkarma belirtileri, bebeklerde diş çıkarma sırası, Dişler Ne Zaman Çıkar, Dişler Çıkarken Neler Olur, Dişler Çıkarken Ne Yapmalı

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir