Menu

7 Aylık Bebek Nasıl Beslenmeli

7 Aylık Bebek Beslenmesi

Uzman kuruluşlar tarafından bebeklerin altı aylık olana kadar sadece anne sütü ile beslenmeleri tavsiye edilir. En az 12 ay fakat anne ve bebek devam etmek isterlerse 24 ay’a kadar emzirmenin devam edebileceği tavsiye edilir.

Bebekler artık 6. Ay’ı doldurduklarından itibaren katı gıdaya (ek gıda) başlayabilirler. Katı gıdalara altı aylıktan önce başlanması kesinlikle tavsiye edilmeyen bir durumdur.

Bebeğimizin ek gıda takviyesine geçtiği 7. Ay itibari ile aşağıdaki beslenme programını uygulayabilirsiniz.

Ek gıdalar ile ilgili ÖNEMLİ bir detayı sizlerle paylaşmak isterim. Bazı anneler bebeklerinin tat alışkanlığı kazanacağı düşüncesi ile 6.ay’dan öncesinde veya sonrasında olmak üzere yetişkin yemeklerini vermeye başlıyorlar.

Sevgili dostlar; Anne sütünün tadı annenin yediği yemeğe göre değişiklik göstermektedir. O nedenle bebeğinize yemek vererek böyle bir özellik kazandıracağınızı düşünürseniz, onun zayıf karaciğerine zarar vermiş olma ihtimaline sahip olacaksınız.

Bebeklerde 7.Ay Beslenmesi Nasıl Olmalı

Birinci Hafta(6.Ay bittikten sonraki ilk hafta) : Havuç Püresi

  • 2 adet Havuç
  • 1 Çay kaşığı zeytin yağı
  • Su

Havuçlar özenle yıkandıktan sonra soyularak bir kaç parçaya bölünür. Havuç parçalarımızı bir tencereye koyup üzerini örtecek kadar su ilave edilir. Tencere orta ateşte havuçlar iyice yumuşayana kadar kaynamaya bırakılır. Yumuşayan havuçların üzerine zeytin yağımızı ekleyerek ezme yöntemi ile püre haline getirilir. Soğuduktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz.

7 Aylık Bebek Beslenmesi

İkinci Hafta: Patates + Havuç Püresi

Birinci hafta yaptığımız karışıma ek olarak yumurta büyüklüğünde bir patates ilave edilerek püremizi hazır hale getirebilirsiniz.

Üçüncü Hafta: Havuç-patates-et püresi

Artık Patates havuç püresine 20 veya 30 gr koyun eti ekleyebilirsiniz.  Yemeğinizi püre haline getirmek için piştikten sonra rondo kullanabilirsiniz.

Dördüncü Hafta:  Sebze-patates-et püresi, buna ek olarak C vitamini

Sebze patates tahıl (tam tahıl – yulaf ezmesi) püresi doğal sıkım elma suyu veya elma ezmesi ilave edilerek verilebilir. C Vitaminleri demir mineralinin özümlenmesini düzenler.

Bu hafta havuç yerine artık başka sebzeleri vermeye başlanabilir. Verilecek sebzelerin mevsime uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Genellikle havuç, kabak, karnabahar, brokoli ve bal kabağı çocuklar için uygundur. Püre için sadece bir çeşit sebze kullanılması  yeterlidir.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir