Menu

3-6 Aylık Bebek Oyunları

Bu aylarda bebeğiniz artık çevresini daha fazla merak eder. Genelde bazı oyuncaklarını daha fazla sever, ancak yeni nesnelere bakmaktan ve onları incelemekten çok hoşlanır. Çevresinde olup biteni izlemek için yastıkla desteklenerek oturmayı tercih eder. Bebek artık gülmeye başlamıştır ve birçok değişik ses çıkartarak denemeler yapar. Bebeğinizin bu dönemdeki doğal merak ve oyunculuk duygusunu teşvik etme amaçlı oyunlar ve öneriler paylaştık.

Bu yazıdaki oyunlar  4 Aylık bebek, 5 Aylık bebek ve 6 Aylık bebekler için uygundur.

3 Aylık bebek, 4 Aylık bebek, 5 Aylık bebek ve 6 Aylık bebek oyunları

Taklit Oyunu

Bebeğiniz zaten taklit etme içgüdüsüyle doğar sizde onu taklit ederseniz çok hoşuna gidecektir. Bebeğiniz yeni sesler çıkardığında siz de ona yaklaşarak onu taklit edin bu onun yeni sesler denemesine ve sonuçta sizi taklit etmeye teşvik edecektir.

Su Oyunları

Bebekler etraflarına su sıçratmaya bayılırlar. Suyun hareket etmesini, dalgalanmasını, baloncuk yapmasını izlemek, ışık vuran suyun dökülmesini izlemek onlar için büyüleyicidir. Şeffaf plastik kaplarla bebeğinizin üzerinden su dökün, boşluğa suyu döküp, düşüşünü gösterin çok mutlu olacaklardır. Banyoda su üzerinde yüzen ördekler vs. alın onları suyun içine sokun bıraktığınızda topun fırladığını görmeye bayılacaktır. Banyoda duş başlığını ters çevirip üzerine topu koyup döndürün ya da topun üzerine duş başlığını tutun top dönsün bebeğiniz seyretsin.

Komik Surat

Yaptığınız komik suratlara bebeğinizin bakmasını sağlayın. Dilinizi çıkarın, kulağınızı çekin ve bebeğinizin tenine üfleyin. Böylece bebeğiniz yüz kaslarını hareket ettirir hem de eğlenmiş olursunuz.

Müzik Dinletin

Bebeğinize aynı zaman dilimlerinde müzik dinletin. Su sesi, kuş sesi, rüzgar sesi bebeklerin sevdiği ve onları rahatlatıcı seslerdir.

Dokunma Oyunu

Bebeğiniz dokunma duyusu ile birçok şeyi öğrenecektir. Odasına değişik kumaşlar ve dokular bulunması bu duyunun gelişmesine yardımcı olacaktır. Kabarık yastıklar, parlak yumuşak oyuncaklar, ‘’dokun ve hisset’’ kitapları bebeğinizin merakını ve hayal gücünü geliştirir. Bunu evde ki malzemelerle siz de hazırlayabilirsiniz. Örneğin sırasıyla Tüy, tahta, saten kumaş, kabartma desenli kumaş, tahta, tekrar tüy gibi… Bunları sırasıyla yapıştırın bebeğinizin elini değdirin sırayla çok hoşuna gidecektir.

Saklanma Oyunu

Bebekler genellikle çok meraklıdırlar. Sakladığınız bir nesneyi gözleriyle takip edip orada olduğunu bilirler. Bunu fark ettikten sonra bebeğinizin merak duygusunu tetiklemek için nesneleri bir şeylerin altına saklayın ve bulun.

Bebek Orkestrası

Evinizde rüzgar çanı, çıngırak veya çan gibi şeyler varsa bir çubuk üstüne bunları dizerek bebeğinizin bedeniyle bunlara çarpıp ses çıkartmasını sağlayabilirsiniz, çok hoşuna gidecektir.

Müzikli Oyuncak Oyunu

Bir kutuya bebeğinizin en çok sevdiği birkaç oyuncağını koyun ve müzik çalın. Müzik durduğunda kutudan oyuncaklardan birini çıkartın ve birkaç dakika oynaması için bebeğinize verin. Sonra aynısını tekrarlayın. Böylece bebeğinize müzikle sihir yapmış olursunuz.

Zıt Renkli kartlar

4 adet kare karton beyaz kağıdın üzerine şekiller çizip içlerini siyah kalemle doldurun. Zebra deseni gibi desenler çizin ve bu kartları bebeğinize yaklaştırın. Her gün bebeğinizin bu kartlara odaklanmasını sağlayın.

Tablo-Resim

Bebeğinizin odasına 3 boyutlu tablolardan alıp, tabloya bakmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca küçük çocuk ve bebeklerin resimlerde özellikle insan yüzü görmekten hoşlandıklarını ve 4 aylık olduklarında sizin yüzünüzü dünyada ki bütün yüzlerden ayırt edebildiğini unutmayın. Bu sebeple sizin ve eşinizin yan yana olan bir resmini evinizin bir yerine asın, bebeğiniz resme her baktığında gülecektir.

Hepsi mutlu bebekler için

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir