Menu

2 Yaş Sendromu

Nedir bu 2 yaş sendromu? Anne ve baba bu dönemde çocuğuna nasıl davranmalı sizler için kısaca özetledik.

Sevgili anneler öncelikle 2 yaş sendromunun bir ruhsal bir durum değil doğal bir durum olduğunu bilmemiz gerekir. Çocuğunuzun değişen davranışlarına karşı sakin olun, çünkü bu durum her çocukta görülebilir.

Bu dönemde çocuklar kendi istekleri doğrultusunda davranma konusunda bir hayli inatçı olabilirler.

Örneğin yürümeye başladığında artık anne ve babanın yardımı ve yönlendirmesi olmadan bu yeteneğini kendi istediği yöne gitmeyi tercih ederek kullanmak isteyebilir.

Çocuklar artık beni fark edin bende buradayım diyorlar aslında.

Bu dönemin temelini çocuğunuzun bağımsızlaşma ve istemediği durumlar karşısında HAYIR deme hakkını kullanma isteği oluşturuyor diyebiliriz.

Endişe etmeyin, bu dönem sizin doğru yaklaşımlarınızla kısa sürede atlatılabilir. Sadece çocuğunuz bağımsızlaşmayı ve hayır demeyi öğreniyor. Fakat burada DİKKAT edilmesi gereken bir husus var. Anne ve babanın hatalı tutumu karşısında bu durum yıllarca da sürebilen bir hal alabilir.

Bu süreçte anne ve baba nasıl davranmalı

  • Çocuklara birden çok seçenek sunalım. “Hemen ıspanağını ye!” demek yerine “Ispanak mı istersin yoksa kabak yemeği mi” şeklinde seçenekler sunabiliriz.
  • Öfke nöbetleri geçirmesi durumunda çok sakin olmamız gerekiyor. Bebeğiniz ağlayarak, bağırıp çağırarak, bir şeyleri fırlatarak size bir şeyler yaptırmak isteyebilir.
    • Kural1: Asla bu durum sonunda istediğini vermeyiniz. Aksi durumda her şeyi bu şekilde isteyerek yaptırmayı deneyecektir.
    • Kural2: Bu süreçte onu susturmaya çalışmayın. Mümkünse bu davranışını görmezden gelip tepkinizi (gülmek veya kızmak) olarak sakın göstermeyin
    • Kural3: İstediği şeyler yapabileceğiniz bir şeylerse ağlamaya başlamadan önce yapınız.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir