Menu

Aile içi Yapıcı Geri Bildirimler

Genellikle gündelik yaşamımızda konuşmalarımıza dikkat etmeyiz. Artık çocuklu bir aile olarak sizi örnek alan, sürekli hareketlerinizi inceleyen sizin gibi giyinmek isteyen bir kızınız, sizin gibi güçlü kaslara sahip olmak isteyen bir oğlunuz olduğunu unutmayın. Ebeveynler olarak çocukları eğitmek yerine kendimizi eğitmekten başlayabiliriz. Zaten gerisi gelecektir.

Çocukların bir kulağı sizde olacağından kendi aranızda bir konu seçip örneğin; ”dürüstlük ”, kısa bir hikaye uydurup bununla ilgili kısa konuşmalar yapmanız ilerde ben dürüst olmalıyım diyen bir birey yetiştirmemize yardımcı olacaktır.

Çocuklarınızın yanında birbirinize iltifat edin, ”karıcığım bugün ne güzel yemek yapmışsın, mükemmel olmuş eline sağlık”, ”müthişsin hayatım işlerinde başarılı olman bizi çok sevindiriyor”… gibi sözlerle konuşun.

Çocuklara iltifat etmek istediğinizde ise yaptığı işi detaylandırın. Örneğin,”sana söylemeden yatağını topladın, çarşafı her tarafından şiltenin altına sokmuşsun, yatak örtüsü çok düzgün duruyordu; oyuncaklarını yatağın üstüne çok düzgün bir şekilce yerleştirmişsin, harikasın gibi…

Özellikle çocukların yaptığı şeylerle ilgili geri bildirimleriniz onları mutlu edecek ve böylece aynı şeyi tekrar yapacaklardır. Yapıcı geri bildirimler çocuklarınız ile olan ilişkinizin olmazsa olmazı haline getirin.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir