Menu

Çocuk Sporları

Çocukların hangi spora yönlendirileceğine karar verilirken hangi sporu en çok sevdiğine bakılmalıdır.

Çocuklar 2. yaşları itibari ile spor yapmaya başlayabilirler ama hangi yaştahangi sporları yapabileceklerini bilmemiz şart.

Düzenli spor yapan çocuklar yılda bir kez olmak şartı ile kemik, eklem ve tendonlarını kontrol ettirebilirler. İleri yaşlarda önemli bir problem ile karşılamamak için bu kontroller yapılabilir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise, çocuğunuzun bir kronik hastalığı olması durumu. Bu durumda kesinlikle doktor tavsiyesi alınarak spor yapmaya yönlendirilmelidir.

Çocuklar için Spor Yaşları ve Çocuk sporları

2–3 Yaş
Bahçede koşma, yürüme, dans etme, suda gözetim altında oynama ve deneyimli kişiler eşliğinde jimnastik eğitimi olabiliyor.

4–6 Yaş
Dans, yüzme, jimnastik, ip atlama, elim sende, seksek ve üç tekerlekli bisiklete binmek gibi sporlar ideal.

7–10 Yaş
Jimnastik, yüzme, futbol, basketbol, voleybol, hentbol, bisiklet, tenis ve yüzme gibi sporlarla ilgili temel eğitime ve bunların birleşimini içeren sporlara başlayabiliyorlar.

10 Yaş sonrası
Daha önceki yaşlarda başladıkları sporları daha organize olarak yapmaya devam ederken, atletizm, güreş ve küreğe başlayabiliyorlar. Birkaç yıl sonra ise daha çok kuvvet gerektiren boks, tekvando ve karateye başlamak uygun.

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir