Menu

Çocuğum yalan söylüyor

Çocuğunuzun yalan söylediğini anladığınız andan itibaren sakin olmalısınız. Kızgın olabilirsiniz fakat öncelikle neden yalan söylediğini anlamamız için sakin olmamız çok önemli.

Öncelikle çocukların yaşlarına göre durumu değerlendirmemiz gerekiyor. Çocuk gelişimleri birbirinden farklı olacağı için aşağıdaki veriler yaklaşık zamanları ifade eder.

Üç Yaş öncesi çocuklar…

3 yaşından önceki dönemde çocuğunuzun yalan söylemesini bir anlam ifade etmez. Bu dönemdeki çocuklar düşüncelerinin herkes tarafından bilindiğini zannederler. Dolayısıyla kafasından geçen her şeyi ailesinin de bildiğini düşünürler.

3-4 yaş
  Bu dönemdeki  çocukların hayal güçleri çok kuvvetlidir ve bu yeni bilgi ve becerilerini test etmekten keyif alırlar. Bu nedenle de sık sık hikayeler uydurarak bu bilgilerini test ederler. Örneğin sütü yere döken çocuk annesine “ben yapmadım biraz önce mutfağa kocaman bir kurt girdi, sütü o döktü” diyebilir. Bu yaşlardaki çocukların suçu başkalarına atmaları veya hikayeler uydurmaları normaldir.
5-8 yaş
Okulun ilk yıllarındaki çocuklar gerçek ile yalan arasındaki farkı anlamaya başlasalar da, genellikle doğru olanı yapmaktan çok, anne-babalarını memnun etmeyi isterler. Dolayısıyla anne-babanın üzüleceğini ya da beğenmeyeceğini düşündükleri durumlarda gerçeği söylememe olasılıkları daha yüksektir.
8-10 yaş
      8-9 yaşlar civarında çocuklar gerçek ile yalan arasındaki farkı tam olarak kavrarlar ve genellikle 9-10 yaş civarında doğru ve yanlış muhakemesi gelişir, doğru ile yanlışı kendi muhakemesi ile ayırır.
Çocuklar neden Yalan Söyler başlıklı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.
 

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir