Menu

Çocuğum yalan söylüyor ne yapmalıyım

Bir Çocuğa “YALAN SÖYLEME!” DEMEYİN, “DOĞRUYU SÖYLE” Deyin. Birincide SUÇLAMIŞ, İkinci de ise YOL GÖSTERMİŞ Olursunuz.

Ne yapabiliriz?
       Çocuğunuz yalan söylediğinde hemen öfkeli bir tepki vermek yerine, uzun vadeyi hesaba katan, tutarlı ve mantıklı tepkiler sergilemeniz çocuğunuzun davranışını önemli ölçüde etkileyecektir.
       Çocuğunuz yalan söylüyorsa, şu noktalara dikkat etmelisiniz: 
Mücadeleye girişmeyin.
      Çocuğa gerçeği söyletme mücadelesine girişmemeye çalışın. Zorla gerçeği söyletmeye çalışmanız çocuğun davranışını değiştirmekte etkili olmayacaktır. Doğru söylemenin neden önemli olduğunu öğretin  Örneğin “bir kişinin doğruyu söylemesi o kişiye güven duymamıza yardımcı olur” gibi açıklamalarla doğruyu söylemenin neden önem taşıdığını anlatın. Ailenizde gerçeği söylemenin korkutucu sonuçları olmayacağını anlamasını sağlayın ve gerçeği söylemekten korkmaması gerektiğini anlatın. Yanlış bir şey olduğunda öfkelenmeyeceğinizi bilmesini sağlayın. Çocuğunuzun halen bazı şeyleri doğru yapmayı öğrenme sürecinde olduğunu unutmayın.
 
Gerçek ile hayal arasındaki farkı anlamasına yardım edin.
       Küçük çocuklar söz konusu olduğunda, gerçek ile uydurma arasındaki farkı anlaması için yardımcı olun. Örneğin çocuğunuz bir hikaye uydurduğunda buna inanmış gibi davranmak yerine “iyi bir hikayeydi” ya da “çok güzel hikayeler uydurabildiğini görüyorum, beraber bunları yazıp saklamaya ne dersin?” gibi sözlerle gerçekler ile hayali olan arasındaki farkı anlamasına yardımcı olun.
 
Cezalandırılma korkusunu önleyin.
       Çocuğunuzun cezalandırılmaktan korktuğunu ve bunun için yalan söylediğini düşünüyorsanız, dürüst davranmaktan korkmaması için, ceza uyguladığınız konularda daha iyi çözüm yolları bulmak amacıyla onunla karşılıklı konuşun.
  
Önemsiz vakalarda “suçluyu” saptamaya uğraşmayın.
       Önemsiz vakaları “sütün başına bir kaza gelmiş anlaşılan, haydi birlikte temizleyelim (ya da temizler misin lütfen)” gibi sözlerle geçiştirmek direkt olarak “sütü sen mi döktün?” demekten daha yararlı olur.
 
Güçlü arzularını fark ettiğinizi gösterin.
       Çocuğunuza bazı yalanlarının aslında onun arzuları olduğunu anladığınızı gösterin. Örneğin çocuğunuz ayrı yaşadığınız babasının sürekli kendisini telefonla aradığını söylüyor ancak siz bunun doğru olmadığını biliyorsanız, “babanla sık sık görüşmek istediğinin farkındayım” diyebilirsiniz.
 
Etiketlemeyin
       Çocuğunuzu “yalancı” olarak etiketlemeyin. Bu gibi etiketler çocuğun istemediğiniz davranışını teşvik edici etki yaratır. Doğruyu söylemesini takdir edin. Çocuğunuz gerçeği söylediğinde bunu fark ettiğinizi ve memnuniyetinizi gösterin. Büyük çocuklara ve ergenlere belli ölçüde özel yaşam şansı tanıyın  Onları korumak için bilmeniz gerekenleri sorun ancak çok da meraklı ve müdahaleci davranmayın.Genellikle zamanı geldiğinde ve sizin de yargılamadan dinleyeceğinizi hissettiklerinde zaten size anlatacaklardır.
 
Yardım alın
       Çocuğunuz sürekli yalan söylüyor veya açıkça ortaya koyulduğu halde gerçeği kabullenmekte zorluk yaşıyorsa, bir çocuk psikiyatrisi uzmanı hekimden yardım alın.
 
UNUTMAYIN!
       Doğruyu söylemek çocukların doğuştan bildiği bir şey değil, zaman içinde öğrendiği bir şeydir. Küçük çocuklar anne-babalarını memnun etmeyi her şeyden daha fazla isteyebilirler. Sizi üzeceğini düşünmeleri durumunda gerçeği söylemekten kaçınabilirler. Çocuklara gerçek ve gerçek olmayan arasındaki farkı öğretin ancak çocukların bunu gerçekten  kavramalarının zaman alacağını unutmayın. Doğruyu söylemenin sizin için neden önemli olduğunu anlatın. Kendiniz de doğruları söyleyerek iyi örnek olun.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir