Menu

Bebeklerin Yememesi Gereken Gıdalar

Bebekler 0-2 yaş arasında hem fiziki hem de mental olarak çok hızlı büyüdükleri için beslenme daha da önem taşımaktadır.Anne sütünden ek besine geçiş sürecinde nelerin yenmesi ve yenmemesi gerektiğini bir annenin bilmesi çok önemlidir.Kötü sonuçlarla karşılaşmamanız için aşağıdaki besinlerin tüketimine dikkat edilmelidir.

 

Bebeklerin Yememesi Gereken Gıdalar

1-Tuz

Ek besine başlanması sürecinde ilk bir yaşta kaçınmamız gereken en önemli öğe tuzdur. Bir yaştan sonrasında önerilen tuz miktarı günde 1-2 gram civarındadır. Bu da aslında hala yemeklerini tuzsuz pişireceğimiz anlamına gelmektedir. Zeytin, turşu, salça, konserve besinlerin, hazır çorba ve muhallebiler de tuz içeriği yüksek olduğu için bu yaş grubu için tüketilmesi önerilmeyen besinler arasındadır.

2-Şeker

Boş enerji kaynağı olduğu için 0-2 yaş beslenmesinde şekerin hemen hiçbir çeşidine ihtiyaç yoktur.Fazla tüketimi obezite, iştahsızlık, diş çürükleri ve hatalı beslenme alışkanlıklarının kazanılması açısından da problem yaratmaktadır.Şeker içeriklerinden dolayı gofret, şekerlemeler, pastane ürünleri, tatlılar, şekerli içecekler (Şekerli çay, gazozlar, hazır meyve suları, gazlı içecekler)’den uzak durulmalıdır.

3-Peynir

Şeker ve tuzun zararlarından bahsettik bu sebeple tuzsuz ve pastörize edilmiş sütten yapılan peynirlerin tercih edilmesi gerekir.

4-Bal

Bal clostridium botulinum denilen bir bakterinin toksinini içerir o yüzden botulizm zehirlenmesi riski vardır.0-2 yaş grubunda mide asidi düşük olduğu için bu bakterinin zararlı etkilerini yok edemez,bu sebeple önerilmez.

5-Çay

Çayın içinde kafein benzeri olan tein hem kemik doygunluğunu azaltır hem de uyku kalitesini etkiler,içerdiği tanin denilen bileşik demir başta olmak üzere pek çok mineralin emilimini olumsuz yönde etkiler.

6-Bitki Çayları
Bitki çaylarının pek çoğunun bu yaş grubunu nasıl etkilediğine dair yapılmış çalışma yoktur. Bazı bitkilerin farmakolojik özellikleri bulunduğu için özellikle uzak durulması gerekir. O yüzden rezene ve ıhlamur hariç diğer bitki çaylarının kullanılması da önerilmez.

7-Bakla ve patlıcan

Bakla, favizm denilen alyuvarların parçalanmasına sebep olabilen bir sebzedir. Piştiğinde bu etkisi genelde kaybolsa da bu yaş grubu için tavsiye edilmez. Patlıcan vitamin-mineral içeriği düşük ve içinde nikotin barındırdığı için yine tavsiye edilmeyen sebzelerden biridir.

8-Çiğ yumurta ve çiğ yumurtadan yapılan besinler

Yumurta çok besleyici bir gıdadır ancak iyi pişirilmediği zaman zararlı olabilir. Salmonella denilen bakteri çiğ yumurtadan alınabilir o yüzden yumurta iyi pişirilmelidir. Az pişmiş yumurta bebeklere asla verilmemelidir. Yumurta yıkandıktan sonra 10 dakika kaynatılıp iyice pişmesi sağlanmalıdır. Mayonez, krema veya soslarda kullanılan çiğ yumurta bu yaş grubunda hiçbir şekilde tüketilmemelidir.
9-Hazır yiyecek ve içecekler

Hazır gıdalarda bulunan bazı katkı maddeleri;renk verici katkılar, tatlandırıcı içeren ve koruyucu ve katkı maddeleri alerjik reaksiyon, bağırsak bozukluğu veya yüksek sodyum içeriklerinden dolayı tercih edilmez.

10-Sert taneli yiyecekler

Ağızda yumuşamayan sert taneli yiyecekler 3 yaşına kadar önerilmez. Yutma ve çiğneme yetileri iyi gelişmemiş bu yaş grubunda sert taneli yiyecekler soluk borusuna kaçma riskinden dolayı tavsiye edilmez.

11-İnek Sütü

İnek sütünün içerdiği yüksek protein ve sodyum,potasyum,klor gibi mineraller bebeğin böbreklerine aşırı yük bindirir. 1 yaşına kadar tavsiye edilmiyor. İki yaşından küçük çocuklar için az yağlı veya yağı alınmış süt tavsiye edilmez. 1.5 yaşından sonra başlanması genellikle doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.

Bebeklerimize besin tercihleri yapılırken çok dikkatli davranılmalı. Anne sütünden ek besine geçiş ve devamlılığı konusunda anne-babaların dikkatli seçimler yapması gerekmektedir. Doğru beslenme hayatın sağlıklı sürdürülmesi, devamlılığı açısından çok önemlidir.

Sevgilerimizle.
Deha bebek ekibi

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir