Menu

Bebeklerde Uyku Düzeni

Bebeklerde uyku düzeni kazandırılması için bazı yaklaşım önerilerinden bahsetmek istiyoruz.  Özellikle yeni anne olmuşlar için zaman geçtikçe bu durum bir hayli zor bir hal alabilir.

Endişelenmeyin ! Aşağıda bahsettiğimiz yaklaşım tarzını içselleştirmeye başladığınız andan itibaren bebek ve ebeveynleri olarak hiç zorlanmadan uyku düzeninizi oturtmuş olacaksınız.

Bebeklerde uyku düzeni oluşturmak için bir takım kurallarımız olacak.

Kural 1 : Bebeğinize devam ettiremeyeceğiniz alışkanlıklar kazandırmayın. Örneğin Meme’de uyutma veya ayakta sallama. Bu yöntemleri kullanırsanız bebeğiniz bir süre sonra alışkanlık kazanıp sürekli bu şekilde uyumak isteyecektir.

Kural 2: Uyku saatlerinizi belli bir düzene oturtun. Örneğin akşam 9 yatış saati ise, her akşam bu saate uymanız gerekmektedir. Aynı şekilde sabah uyanma saati’de

Kural 3: Uyku saatine yakın saatlerde aşırı beslenmek yok. Katı gıda’ya başlamış bebekler için öncelikli olarak gündüz vakti beslenmelerine ağırlık veriyoruz. Uyku saatine yaklaştıkça beslenme düzeyimiz hafif olmalıdır.

Kural 4: Gündüz uykuları ne çok az ne de çok uzun olmayacak.  Uyku rutininizi oturturken ağırlığı gece uykusuna vermeye dikkat ediniz.

Kural 5: Uykusu gelmese bile yatma hazırlıklarına başlamalısınız. Durumu uyku moduna almalısınız.  Bebeğin yanında sessiz konuşun ve ışıkları karartın.

Kural 6: Uyuduğu ortam kesinlikle karanlık olmalıdır.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir