Menu

Yenidoğan bebeklerde sarılık korkutuyor

Yenidoğan bebeklerde sarılık belirtileri ve tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için hazırladık

Yenidoğan Sarılığı Nedir?

Kandaki bilirubin denilen maddenin yükselmesi ve ciltte sararma ile kendini gösteren ve yeni doğanların %60, erken doğan bebeklerin %80’inde ikinci ve üçüncü günü başlayıp ortalama 1 hafta görülen durumun genel adına yenidoğan sarılığı denir. Bebeklerde sarılık gözle görülür bir hale gelmesi için bilirubin değerinin belirli bir seviyenin üstüne çıkması gerekir. Bazı bebeklerde bu değer seviyenin altında olduğu için fark edilmez.

Billirubin; Kırmızı kan hücrelerinin yıkımı ile ortaya çıkan bir maddedir. Sarı renkli olduğundan dolayı aşırı birikmesi durumunda yenidoğan sarılığına neden olur. Billirubin değerinin doktor tarafından takip edilmesi önemlidir. Bebeklerde sarılık çoğunluk ile kendi kendine geçen bir durum olsa da billirubin değerinin yükselmesi durumda kalıcı beyin hasarlarına neden olabilir. Sarılık en fazla 7 gün sürer

nasıl anlaşılır, nelere dikkat etmek gerekir

Yenidoğan bebeklerde sarılık neden olur belirtileri nelerdir?

Doğum öncesinde bilirubin maddesinin temizlenmesi görevini annenin karaciğeri üstlenmektedir. Yenidoğan bebekler ihtiyacından fazla kırmızı kan hücresine sahip oldukları ve karaciğerleri henüz yeteri kadar olgunlaşmamış olmasından dolayı oluşan bilirubin maddesini kandan uzaklaştıramazlar.

Bebeklerde sarılık belirtilerinin en başında göz aklarında ki ve cildindeki renk değişikliği gelir. En doğru belirlenme yöntemi doğal ışık veya florasan ışığıdır. Sarılık önce yüzde daha sonra gövde bölgesinde fark edilir. Sarılık ilerledikçe ayaklara ve ellere doğru yayılır.

Bebek cildindeki sarılık Parmakla hafifçe burun ya da karın cildine bastırılıp kaldırıldığında daha net bir şekilde tespit edilebilir

Yenidoğan bebeklerde sarılık genellikle hafif ve zararsızdır. Ancak kandaki bilirubin değeri çok yükselecek olursa beyinde hasara neden olabilir. Bu nedenle yenidoğan bebekler sarılık açısından dikkatlice incelenerek yüksek bilirubin değerine ulaşmadan tedavisi yapılmalıdır.

Bebeğime Sarılık Tanısı Nasıl Konur ve Sarılık Nasıl İzlenir?

Bebeğin cilt ve kan yüzeyindeki bilirubin miktarına bakılabilir ve hastane şartlarında değerlendirilebilir. Özellikle ilk 24 saat içerisinde gelişen sarılıklarda bilirubin seviyesi ölçülerek kontrol edilir. Diğer bilirubin kontrolleri bebeğin gün olarak yaşı, sarılığın şiddeti ve başka sağlık problemlerinin olup olmadığına göre planlanır.

yenidoğan sarılığı beslenme nasıl olur

Bebeklerde sarılık nasıl geçer? Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif sarılıklar için tedavi gerekli değildir. Eğer sarılık yükselmeye devam ederse fototerapi denilen özel ışınlar ve diğer tedavi yöntemleri uygulanarak bilirubin değeri kolayca düşürülür.

Fototerapinin retinaya zarar verme tehlikesi olabildiği için gözler mutlaka özel bant ile kapatılmalıdır. DNA’yı zedelediği ileri sürülen görüşlerin hiç biri şimdiye kadar kanıtlanmamıştır. Uzun dönemde fototerapiye ait fiziksel veya gelişimsel yan etkiye rastlanmamıştır.

Yenidoğan sarılığında beslenme için Anne sütü bebek için en ideal besindir. Sarılıkta anne sütü kesilmeden sık sık emzirilmesi sağlanmalıdır.

Bebeğin 3. ve 5. günleri arasında kontrol edilmesi önemlidir. Bu dönemde bilirubin seviyesi en üst seviyelerine çıkar.

Doktorumu Ne Zaman Aramalıyım?

  • Sarılık bebeğin ilk 24 saati içinde ortaya çıkmışsa
  • Bebeğin emmesi ve ağlaması zayıf; hareketleri azsa uyanmakta ve beslenmede zorlanıyorsa
  • Bebeğin karnı, bacakları ve kolları sarı ise.
  • Bebeğin sarılığı iki haftadan fazla sürerse
  • Bebek yeteri kadar kilo almazsa

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir