Menu

Doğum Sonrası Hastanede Anne Bakımı

 

  • Doğum sonrasında kanamanız adet kanaması gibi kırmızı renkli ve yoğun olur. Sonraki günlerde pembeye ve kahverengiye döner. Bir kaç hafta geçtikten sonra beyaz akıntı haline dönüşerek yaklaşık 8 hafta devam eder. Kanamanın fazlalaşması, ateş yükselmesi ve kötü koku gelmesi durumlarında hekiminize bilgi vermeniz gerekmektedir.
  • Hareket etmek kan dolaşımınızı ve bağırsak hareketlerinizin düzenlenmesine yardımcı olur. Doğumdan sonraki gün koridorda bolca yürüş yapmanız size iyi gelecektir.
  • Duş almanız süt salınımını arttıracağı için ılık su ile duş alınmasını tavsiye ederiz. (Normal doğum sonrasında anne kendini iyi hissettikten sonra, sezaryen ile doğumda 24 saat sonrasında dikişler su geçirmez ped ile kapatıldıktan sonra hemşireniz desteği ile 10 dakika ılık duş alınabilir)
  • Doğumdan sonraki ilk 8 saat içerisinde annenin idrara çıkması beklenir. Sezaryen olan hastalarda bu süre daha uzun sürebilir.
  • Sıkmayan pamukçamaşırlar kullanılmalıdır. İç çamaşırlarınızı her gün değiştiriniz. Sezaryen ile doğum yapan anneler iç çamaşır ve pijamalarının lastikli kısımlarının dikişlerin üzerine gelmiyor olmasına dikkat etmelidirler.

 

Comments

comments

Yorum Bırak!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir